HVOZDÍK ROZVONÍ PŘEDZAHRÁDKU

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Ne každý má to štěstí, že může předvádět své pěstitelské umění na větším prostoru. Ovšem i na malém kousku zahrádky si lze vytvořit zákoutí, která nám budou dělat radost a kterými se budeme pyšnit.
Jednou z květin, které se hodí do předzahrádek, je HVOZDÍK – KARAFIÁT (Dianthus). I když jsou mnozí z nás přesvědčeni, že tato kytka krásně voní, neplatí to pro všechny druhy. Rod hvozdíků zahrnuje několik skupin, například remontantní, Malmaison či vysokohorské. A přitom ne všechny voní. Mohou za to asi pěstitelé, kteří se rozhodli pěstovat hvozdíky jako řezané květy do kytic zejména kvůli jejich vzhledu, nikoli vůni.
Nevoní ani některé hvozdíky, které rostou v přírodě, například jednoletý KARAFIÁT ČÍNSKÝ (Diathus chinensis), h. kropenatý (D. deltoides), anebo h. žlutý (D. knapii).
To by nás však nemělo odradit od jejich pěstování, protože jsou každopádně pestrou ozdobou našeho záhonu. Navíc hvozdík není náročný na pěstování, snese období sucha a je vždyzelenou rostlinou. Jednoleté hvozdíky jsou spolehlivé v každém letním počasí, i když se mohou zdát staromódní. Vyhovuje jim suché a sluneční stanoviště a lze je pěstovat i v nádobách.
(na obrázku Dianthus Starburst (‘WP07YETIS’)

Související články