VÁLKA S PLZÁKY   

In Okrasná zahrada, Příroda, Zajímavosti by walsla

Obtěžují nás, zlobí, překážejí, ničí vše – zeleninu i květiny. A boj proti nim se nám zdá nekonečný a snad i zbytečný, ale nesmíme ho vzdát. Když se jich zbavíme, bude zahrada opět jako předtím.
Když se plzáci přemnoží, jsou schopni zlikvidovat vše, na co přijdou, a tak musíme zahradu neustále před nimi bránit.
Možná už jste vyzkoušeli v boji s tímto nepřítelem zahrad nejrůznější „babské“ i odborné rady…a možná se stejným výsledkem…
Například:

Kolem rostliny nasypat střepiny, jejich ostré hrany totiž fungují jako zbraň. Hodí se k tomu například drobné frakce dekorativního kamene, skořápky, popel…
Vhodné je i zvedání rostlin do výšky. Jahody vysadíme do vysokých nádob, závěsných košíků a na vyvýšené a ohrazené záhony. Pro výsadbu použijeme univerzální substrát smíchaný s hnojivem s postupným uvolňováním minerálních látek.
Vyzkoušet můžeme také hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita – přípravek je určen pro použití na zelenině, okrasných rostlinách – na zahrádkách, ve sklenících i na otevřených plochách.
Další možností je příprava pastí. Sazenice salátu, které nám zbyly, dáme na jednu hromádku ke kompostu. Salátové hody aspoň nalákají slimáky a my je můžeme postupně odstraňovat a ničit.
Účinnou pivní past vytvoříme jednoduše z nádoby, kam nalijeme trochu piva, a zapustíme do země, aby kousek přečníval, slimáci pivu prostě neodolají…
Nejlépe se sbírají po deštích, kdy vylezou, pak ráno, anebo naopak večer. Po nasbírání do nádoby je co nejrychleji usmrtíme – nejrychlejší a nejhumánnější je dekapitace, či spaření horkou vodou.
V boji proti těmto nepřátelům zahrádkáře můžeme použít i PET lahve, u kterých ze strany vystřihneme ovál, zapustíme ve vodorovné poloze a z poloviny naplníme pivem.

Související články