HVĚZDY MĚSÍCE: JIŘINY

In Kalendář, Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Po horkých letních dnech přichází chladnější a vlhké počasí, kdy se mohou v plné kráse ukázat jiřiny. Kromě nich kvetou v tomto období také krásné mečíky, aksamitníky, cínie, petúnie či lichořeřišnice.
Z mnohých zahrad jiřiny sice pomalu mizí, ale díky svým pestrým barvám a tvarům patří stále mezi hodně oblíbené květiny.
Protože již existují odrůdy vyšlechtěné speciálně pro pěstování v nádobách, objevují se stále častěji i na balkonech. Dorůstají do výšky 40 centimetrů. V obchodech je zájemci mohou najít pod označením Galéry Dahlia, mini nebo baby jiřiny.
A na balkonech lze pěstovat i nízké a středně vysoké odrůdy. Při nákupu hlíz bychom se měli zaměřit právě na údaj o výšce a přizpůsobit ji velikost květináče či jiné nádoby, do které je chceme zasadit.

Jiřiny jsou poměrně nenáročné, i přesto je důležitý substrát, ten by měl být dobře zásoben živinami, ale nemělo by v něm být příliš dusíku. V omezeném prostoru květináčů potřebují pravidelné hnojení nejen proto, aby krásně kvetly, ale aby vytvořily kvalitní hlízy pro další sezonu.
Jiřiny je třeba pravidelně zalévat.
U nízkých odrůd bychom si měli dát dobrý pozor, aby se voda nedostala na listy. Keříky bývají dost husté a listy rostou pomalu, čímž vznikají podmínky pro vznik houbových nemocí.
Při pěstování je třeba pamatovat na to, že jiřiny jsou citlivé na mráz. Proto je vhodné umístit je na balkon až v první polovině května, na podzim jsou zase první mrazíky signálem pro vybrání hlíz a jejich uskladnění.
Hlízy z květináčů vyjmeme, očistíme a stonky zkrátíme na 10 až 15 centimetrů. Necháme je zaschnout, ošetříme fungicidním přípravkem a uložíme do písku v chladné místnosti. Hlízy lze uložit i v rašelině či v suchém listí. Dalším způsobem je uskladnění v mikrotenových sáčcích, do kterých uděláme několik otvorů, aby se jimi odpařovat vlhkost. Pytlík pak zavážeme tak, aby uvnitř zůstaly jen hlízy.
Vybereme je opět na začátku dubna a rozdělíme tak, aby každá hlíza měla puk, a umístíme je na teplé místo, kde začnou klíčit. A potom už nic nebrání tomu zasadit je opět do květináče.
Může se stát, že nemáme čas na uskladnění hlíz – v tomto případě rostliny po prvních mrazech seřízneme, hlízy necháme v nádobě a dáme do chráněného prostoru. Tam bez zalévání vydrží celou zimu. Ke konci zimního období je ale začneme zalévat a začátkem května je dáme třeba na terasu. Nedlouho poté začnou opět kvést.

Související články