JEHLIČNAN DO KAŽDÉ ZAHRADY?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Krása, tvar a barevnost jehličí vyniká hlavně v zimě, kdy je ostatní zeleň v pozadí a vybírat si můžeme skutečně z velkého množství druhů i kultivarů jehličnanů, které se hodí jak do menší, tak i do větší zahrady.
Při výběru jehličnanů se řídíme jejich vzhledem i cenou, ale především vegetačními podmínkami, které pro ně můžeme v naší zahradě zajistit.
Týká se to především druhů velkého vzrůstu – mnohdy se totiž stává, že začne jehličnan časem překážet. Pak ač nerad, musí zahrádkář přistoupit k odřezání větví – nejprve zespodu, později ze stran…
A pozor, zahradníci nás varují: Hrubým zásahem je, pokud solitérnímu jehličnanu odřízneme jeho vrchol v naději, že přestane dále růst. Pud sebezáchovy funguje velmi dobře a poškozený jehličnan obvykle ještě více zmohutní a my se pár let budeme muset dívat na své nepřirozené poškozené dílo.
Při rozhodování jaký jehličnan si na zahradu pořídíme, nezapomínejme tedy hlavně na rozměry, do kterých se dřevina časem (po několika letech) rozroste.
Do menších zahrad zvolíme raději zajímavé druhy zakrslé a kultivary – mohou mít bizarní tvar, tvar kužele či koule, mohou být plazivé či poléhavé, vzpřímené, převislé, zakrslé …

Nabídka prodeje je skutečně bohatá – a to je dobře, můžeme si vybírat.