MŮŽE BÝT AVOKÁDO KOŠATÉ? 

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Dobrý den, prosím o radu jak správně zaštipovat avokádo, které mi už roste v květináči, aby bylo krásně košaté. Děkuji za odpověď, Ivana.

Možností „JAK NA AVOKÁDO“ je několik, zkusit můžeme například:
Pecku avokáda necháme zakořenit (pomocí špejlí a sklenky vody), po několika týdnech se objeví kořínek a později na vrcholku malý výhonek.
Když výhonek dosáhne asi 15 až 18 centimetrů, uřízneme z něj asi polovinu, abychom povzbudili další růst. Rostlinka roste pomaleji, a jakmile má opět 15 cm, zasadíme ji do většího květináče (průměr asi 9cm), aby měla dostatečný prostor, horní polovina pecky, z níž vyrůstá rostlinka, musí zůstat nad povrchem.
Zvolíme substrát na množení nebo půdu pro pokojové rostliny (bohatou na živiny). Avokádo umístíme třeba na západní okno, aby mělo hodně světla, ale ne přímé sluneční paprsky. Zaléváme poměrně často, půda by měla být vlhká, ale nepřemokřená (pak by začaly žloutnout listy – rostlina se musí nechat několik dní vyschnout), občas můžeme nechat zeminu vyschnout. V zimě zálivku výrazně omezíme.
Jakmile stonek doroste přes 30 cm, opatrně odstraníme 2 horní patra listů, aby avokádo zhoustlo – to lze opakovat vždy, když rostlina naroste o dalších 15 cm.
Jiná možnost rozvětvování: zaštipovat nebo seříznout (ve výšce, kterou chceme u rostliny mít).