PAŘEZOVÉ RADY OD ČTENÁŘŮ 

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Článek o pařezech a jejich odstraňování vyvolal velký ohlas, a několik čtenářů dokonce poslalo svou radu či zkušenost. Snad se Vám některé z nich budou hodit…
Co tedy s pařezem, který nám nějakým způsobem překáží.

Dobrý den – mám velmi dobré zkušenosti s přípravkem ROOT (doporučuje pan Hnitka).
Zkusil jsem ROOT, je to vlastně obyčejný dusičnan – jen je předražený. Můžete si koupit dusičnan v drogerii.
Zdravím, také jsem měl starosti s pařezy a můžu potvrdit, že nejlepší je: vykopat je.
Mohu také přispět se svou zkušeností – koupil jsem si sanytr = také se mu říkalo ledek draselný, dnes spíš dusičnan draselný (používá se jako dusíkaté hnojivo). Do pařezu jsem navrtal díry, do nich nasypal sanytr a ucpal. Po čase měsíc ztrouchnivěl a dal se dobře vysekat (můj soused použil také dusičnan a pak zase pařez spálil).
Je to skutečně nepříjemná záležitost (píše paní Zimulová), my jsme se rozhodli překážející pařez odříznout, zarovnat s okolím a zatravnit.
Jak nám poradil soused, nanesli jsme vrstvu ledku a přikryli celý pařez igelitem – po čase se rozpadl.
Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je obyčejná sůl. Plochu pařezu jsem nařízl pilou do hloubky 5 cm a nasypal kuchyňskou sůl, abych urychlil rozpad, přikryl jsem drážku se solí folií a zatížil, aby déšť sůl neodplavil. Zlikvidoval jsem tak během 2 let i pařezy lísky (která je velmi vytrvalá).
Vyzkoušel jsem ledek amonný – ten jsem nasypal do otvorů asi 15 až 20 cm hlubokých a pak jsem je ucpal špunty (obyčejné korkové zátky od vína. Příští rok jsem do otvorů nalil podpalovač a zapálil… Doufám, že se Vám to také povede, J.Ketzer.
Přeju všem hezký den – i my jsme měli problémy s pařezem a rozhodovali, jak s ním zatočit. Nakonec jsme do něj vydlabali díru, zaplnili zeminou a osázeli květinami (ze stran manžel vyvrtal několik dírek, aby mohla voda odtékat a květiny mi neuhnily). Po 3 letech se pařez zcela rozpadl. Přeji všem stejný úspěch, Vaše čtenářka Alena K.

Související články