ZAJÍMAVÁ…VYTRVALÁ…PREHISTORICKÁ

In Bylinky, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Minule jste psali o přesličce, ale zapomněli jste, že je to také výborná léčivka. Moje babička ji často používala, jen jsem zapomněla, k čemu to bylo dobré. Nemohli byste něco o léčivých účincích napsat? Děkuji, Marta V.
PŘESLIČKA ROLNÍ (Equisetum arvense), (lidově se jí říká například: přeslice, praslička, plivačka, přáska, chvost, šmirglová tráva…) je známá bylina rostoucí hlavně na mokrých půdách (většinou na vlhkých hlinitých až písčitých polích, ve stinných lesích, podél potoků, na náspech…) a je rozšířena téměř po celé severní polokouli.
Je to vytrvalá rostlina s dlouhým oddenkem, z něhož na jaře vyrůstají rýhované asi 20 cm vysoké načervenalé lodyhy s přeslenitě uspořádanými listy – v létě z oddenku vyrůstají zelené letní lodyhy (výška asi 40 cm).
Přeslička obsahuje mnoho minerálních látek (kyselinu křemičitou, draslík, vápník, hořčík, draslík…) a díky nim je vyhledávána pro zpevňování kůže i sliznice, kostí i chrupavek a šlach, zubů, vlasů i nehtů – ideální na podporu pohybové soustavy.
Z dalších účinků můžeme připomenout zastavování krvácení (při poranění, hemoroidech, krvácení z nosu či z dělohy…)
Přeslička je také značně močopudná, dokáže rozpouštět písek i kameny v močových cestách, pomáhá při zánětech močového ústrojí (i když už je krev v moči).
Jsou známy její účinky protizánětlivé a protikřečové (bolesti trávicího ústrojí, žaludku, žlučníku, jater, pomáhá i při silné a bolestivé menstruaci).
Používá se také jako léčivý prostředek při tuberkulóze, onemocnění průdušek, při nemocech cévní soustavy, pomáhá při dně i revmatismu, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje tvorbu buněk, zpomaluje proces stárnutí.
POZOR – přesličku nesmí užívat osoby s nemocemi ledvin (kterým otékají končetiny), lidé se slabým srdce, těhotné a kojící ženy, ani děti.

Související články