LEVANDULE NENÍ NIKDY DOST… 

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Starší keříky levandule už nevypadají tak půvabně, proto je lepší je (třeba po 6 letech) obměňovat. Možná byste si sami rádi levanduli namnožili a ušetřili tak penízky na něco jiného : -) A právě teď máme ještě čas si to vyzkoušet.

Co potřebujeme

Řízky ze zdravé pěkné rostliny, práškový stimulátor, substrát z písku a rašeliny (v poměru 3:1).

Jak na to

Z rašeliny a písku (nebo perlitu) si připravíme vhodný substrát, kterým naplníme nádoby. Řízky by měly být polodřevnaté s patkou starého dřeva (dlouhé alespoň 10 cm) a odebíráme je jen ze silných zdravých výhonků s hustým olistěním, které nekvetly. Z řízků odstraníme všechny spodní listy, a ponecháme jich jen několik v horní části. Vložíme do stimulátoru, aby rychleji zakořenily. Do substrátu vyhloubíme otvor a zasuneme do něj řízek.

Nádobku umístíme na světlé, teplé místo (skleník, pařeniště, okenní parapet…). Hned zalijeme a dál udržujeme substrát stále mírně vlhký. Abychom zajistili vyšší vzdušnou vlhkost, přikryjeme nádobku mikrotenovým sáčkem. Musíme však pravidelně větrat, aby se nám pod ním neobjevila plíseň. Během měsíce rostlinky zakoření, necháme je přezimovat třeba v chladném skleníku a vysazujeme je až na jaře.