CITRUSY POTŘEBUJÍ TAKÉ CHLAD

In Kalendář, Květiny, Ovoce, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti by walsla

Také pěstujete citrusy? To určitě víte, že jim musíme přes zimu dopřát vegetační klid.
Pokud citrusy nenecháme přes zimu odpočinout v chladnu, postupně ztratí svoji přirozenou vitalitu a za dva až tři roky uhynou.

V zimních měsících je umístíme na světlé, ale chladnější místo – ideální teplota je pro ně od nuly do 10 °C. V žádném případě bychom neměli citrusy nechat přezimovat v přetopené místnosti se suchým vzduchem.
Citrusy obvykle ztrácejí na zimu listy, jen v případě, že je pěstujeme v teplých místnostech během celého roku (např. v zimních zahradách či velkých sklenících) listy jim neopadají a jsou stále atraktivní. Avšak může se stát, že v příštím roce nemusí kvést ani plodit.
V zimě platí o zálivce stejné pravidlo jako u jiných rostlin – zalévat jen velmi opatrně, kvůli přelití by jim totiž mohly začít hnědnout špičky listů nebo větvičky. V tomto období téměř nehnojíme.

Většina pěstitelů však nemá nejvhodnější podmínky pro chladné přezimování – ti pak musí dodržovat několik důležitých zásad (jinak jim jejich citrusy v průběhu zimy nebo začátkem jara hynou).
1. když začínáme s citrusy – volíme ty, které jsou odolné
2. máme-li rostliny roubované, pak musí mít vhodnou podnož
3. důležité je umístění citrusů (co nejchladnější, ale zároveň co nejsvětlejší místo, a ještě se doporučuje zajistit jim přisvětlování chladným světlem – nedostatek světelné intenzity se opět projeví opadem listů koncem zimy)
4. citrusy musíme chránit před průvanem (pozor si dáváme hlavně při větrání)
5. zálivka a hnojení jsou přes zimu neméně důležité (platí pravidlo – čím nižší teplota, tím méně zaléváme) a hnojení omezujeme na polovinu – s plným hnojením začínáme začátkem března

Související články