NA ZAHRÁDCE PRACUJEME I V PROSINCI

In Poradna, Zelenina by walsla

Astronomická zima sice začíná až 21. prosince, ale zima, sníh a mráz není v tomto měsíci nic výjimečného. Přesto se vždycky najdou i dny, kdy nás mírnější počasí vyláká na zahrádku, pokračuje tu období vegetačního klidu. Musíme přece všechno zkontrolovat a prohlédnout. Podívejme se dnes do zeleninové a příští týden do ovocné a okrasné zahrady.

Staráme se o zahradu

Projdeme si zahrádku a zkontrolujeme zda máme techniku a nářadí řádně očištěno a uloženo na svých místech. Například hadice, sekačky, vyžínače a další motorová i jednoduchá zařízení, která na zahradě používáme. Vypustili jsme všude vodu? Vylili ji ze sudů, nebo jiných nádob, aby nedošlo k jejich poškození?  Nenechali jsme prázdná krmítka – ptáčci jsou věčně hladoví a chutnají jim semena slunečnice, máku, prosu i lnu, ale pochutnají si i na rozsekaných ořeších, nebo loji. Doma v teple s hrnkem čaje si připravíme osevní plán a rozmyslíme, jakou zeleninu si zasejeme a zasadíme na jaře. Skleník a fóliovník můžeme nyní použít jako studený pařník.

Práce na zeleninové zahradě

  • I když je chladno, stále můžeme přiložit ruku k dílu a pokud jsme nestačili, tak rozvézt kompost. Hnojení a rytí záhonů provádíme do příchodu mrazů. Tedy pokud nám to půda dovolí a není pro rytí příliš tvrdá.
  • Do kompostu přidáme kromě zahradní zeminy také rašelinu nebo kravský hnůj. Podle toho, co máme k dispozici, nebo co je pro nás dostupnější. Kvalitu kompostu můžeme ještě zvýšit superfosfátem, draselnou solí,  apod.
  • Začínáme s rychlením čekankových puků.
  • Před zvěří i mrazem chráníme zeleninu ponechanou na záhonech (pomocí chvojí, nebo netkané textilie).

Související články