VOŇAVÉ KONVALINKY V ZIMĚ  

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti by walsla

I v zimním období, kdy příroda odpočívá, se můžeme těšit květinovými poklady z naší zahrádky – takové konvalinky provoní celý byt a zima se nám pak nemusí zdát tak pošmourná.
Kromě rychlení známých cibulovin to můžeme vyzkoušet i s těmito jarními trvalkami – nejlepším obdobím je právě konec podzimu a zima.

Konvalinky si můžeme rychlit vlastně kdykoliv během zimy. Důležité však je, aby prošly obdobím chladu (alespoň měsíc) s teplotou max. 3 °C. Puky můžeme vykopat klidně i během prosince, není-li půda úplně zmrzlá.
Co potřebujeme
zahradnický substrát, písek, listovka, keramzit, nádoba, černá folie
Jak na to
Rýčem si vyjmeme větší trs cibulek, oklepeme z něj velmi opatrně zeminu a vybereme pěkné, zdravé rostlinky s co největšími puky (nesmíme je poškodit). Pozůstalé části starších stonků odstřihneme ostrými nůžkami.
Konvalinky vložíme do nádoby s vlhkým pískem a uložíme v nevytápěné garáži či na chodbě.
Koupíme si kvalitní zahradnický substrát a dobře promícháme s pískem a listovkou.
Dno zvolné nádoby vyložíme keramzitem, na něj dáme připravený sypký mírně vlhký substrát a začneme vysazovat konvalinkové puky (do hloubky 2 cm pod povrch), pak dosypeme substrát, jemně přitlačíme a zalijeme.
Nádobu překryjeme černou folií, postavíme na parapet (v místnosti by nemělo být více než 25 °C) a stále udržujeme mírně vlhký substrát (ne však promáčený), přihnojovat nemusíme.
Fólii odstraníme, když výhonky dosáhly do výšky asi 15 cm, a dál pěstujeme na světle.
Konvalinky by pak měly už brzy rozkvést, pak je dáme na světlé, ale spíš chladnější místo.
Denně je pak zaléváme a rosíme.

Někdo rychlí konvalinky ihned po vyjmutí rostlin z půdy.

Související články