Foto: Pixabay

V LEDNU PEČUJEME HLAVNĚ O STROMY

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zahrádka by walsla

Stromy i v zimě vyžadují naši péči – a práce má zahradník skutečně dost – prořezává, připravuje štěpy, provádí postřiky…

Zimní řez ovocných stromů nejvíc ovlivňuje růst

Stromy, které už nedávají pravidelně úrodu, připravíme na štěpování. Koruny jádrovin upravíme hlubokým řezem, zkrátíme je asi o dvě třetiny, pahýly necháváme asi o 25 centimetrů delší (přesněji je zkrátíme až při roubování).

Jestliže nemrzne, můžeme ze stromů řezat rouby

Uložíme je ve sklepě (do pilin, perlitu nebo do vlhkého písku). Za příznivého počasí uděláme zimní postřik stromů proti škůdcům.

Stálezelené stromy chráníme před poškozením a suchem

Aby se větve jehličnanů (např. túje) nepolámaly, stále z nich opatrně setřásáme sníh. Stromy, které jsme vysadili na podzim potřebují v období delšího sucha doplnit vláhu. Jejich kořeny ji ještě ze sněhové pokrývky nedokážou přijímat. V bezmrazých dnech tedy stromky vydatně zalijeme větším množstvím vody.

Nezapomeneme ani na ochranu před okusem

Do zahrádky se nám mohou dostat zajíci, přestože jsme kontrolovali oplocení. Přes pečlivou ochranu, se nám však zvířátka nedostanou. Nejlepší je obložit stromy přírodními materiály (delšími rovnými větvemi, odřezanými výhony z malin, růží, vinné révy…), anebo zvolíme drátěné pletivo s malými oky.

Související články