Pixabay

ŠEFLERA MI STŮNĚ – PORAĎTE  

In Květiny, Od čtenářů, Poradna, Příroda by walsla

 Prosím o radu – k mým koníčkům patří mimo jiné i pěstování pokojových rostin, mám i několik šefler, ale na listech se mi objevily hnědé výrůstky a v okolí rostliny je lepkavý film.
Děkuji za pomoc, Soňa.

S největší pravděpodobností jsou šeflery napadené obávaným nepříjemným rostlinným škůdcem, bohužel značně rozšířeným – puklicí.

PUKLICE

má hnědé tělo (velikost kolem 5 mm) s ochranným pevně k němu přirostlým krytem, ten bývá v barvách šedé, okrové či hnědé.
Puklice se téměř nepohybuje, na povrchu listů či stonků květin je jakoby přisátá, velmi rychle se rozmnožuje, pod štítem klade stovky vajíček, ze kterých se vylíhnou zelené nymfy. Najdeme je hlavně na spodní straně listů, nebo v jejich podpaždí či na stoncích.

CO S NIMI

Postiženou rostlinu izolujeme od ostatních a zjistíme rozsah poškození – podle něj se rozhodneme, jaký způsob boje s tímto nepřítelem zvolíme.
Objevíme-li puklice včas, bývá efektivní mechanické odstraňování – připravíme si 70 % líh a vatovým tamponkem, nebo vatovou tyčinkou puklice potíráme a dstraňujeme je.

Při větším rozsahu si koupíme speciální přípravek (většinou je na olejové bázi) a rostlinu ošetříme podle návodu.
Jestliže jsme si všimli puklic pozdě a rostlina je silně napadena, zřejmě nám pak už nezbývá než poškozené části odstřihnout a napadené části zničit.

Zbývá ještě zjistit, kde se u našich pokojových rostlin puklice vzaly

Nejčastěji si je přineseme domů z květinářství nebo ze skleníku, což znamená, že si musíme novou rostinu vždy velmi pečlivě prohlédnout (včetně substrátu),  je také vhodné nechat ji doma nějaký čas v izolaci od ostatních květin.

Vhodnou prevencí je

světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků, časté větrání, postřikování listů vlažnou vodou, přihnojování hnojivem na pokojové rostliny okrasné listem.

Související články