Pixabay

STAČILI JSTE USKLADNIT ZELENINU?

In Ovoce, Poradna, Zahrádka, Zelenina by walsla

Kořenová zelenina by měla být na zimu uložena v chladných prostorách, nejlépe ve sklepě, využít můžeme i pařeniště, případně si postavíme polystyrenem zateplený sklad.
Pokud jsme to nestihli v prosinci, využijeme k tomu ještě i lednové dny.

Sklep pod domem, či zahradní sklípek,

který slouží na uskladnění zeleniny a ovoce, napřed dobře provětráme.
Před nástupem silnějších mrazů okna dobře uzavřeme a případně obložíme polystyrénem, pytli se slámou apod.
Udržujeme tu teplotu mírně nad bodem mrazu (tedy 1 – 4 °C), snažíme se také o vzdušnou vlhkost (měla by dosahovat cca 90 %, měřit ji můžeme vlhkoměrem – v případě potřeby ji zvýšíme navlhčením rašeliny, nebo občas vylijeme vodu na podlahu.

Kořenovou zeleninu probereme, roztřídíme a zdravou uložíme do tvaru pyramid, nebo hromádek a zasypeme pískem, případně rašelinou.
Hlávky zelí můžeme také založit i s kořeny do pyramid či hromad a překryjeme je pískem, nebo zelí uložíme ve sklepě na police či do bedýnek.

K uskladnění zeleniny lze využít i hluboké pařeniště

– kořenovou zeleninu přesypeme zeminou nebo pískem, pod nahrnutou zeminu můžeme ukládat také košťáloviny s kořenovými baly. Přijdou-li větší mrazy, zateplíme pařeniště dostatečnou vrstvou slámy.

Vybereme si několik kořenů petržele, nebo trs pažitky a přesadíme do květináčů, které si umístíme přímo v kuchyni. Listy jsou bohaté na vitamin C.


Poznámky pod čarou

Jestliže zjistíme, že uskladněná zelenina vadne, raději ji zlikvidujeme. Shnilé plody ihned odstraníme.

Související články