Pixabay

S TRÁVENÍM NÁM POMOHOU HOŘKÉ BYLINY 

In Bylinky, Poradna, Příroda, Recepty, Zahrádka, Zdraví by walsla

Vepřové řízky s bramborovým salátem, husička, kachnička, knedík a zelí, vánočky, báječné maminčino cukroví, chlebíčky a jednohubky… a ještě vše zapijeme červeným či bílým vínem, kolou, pivem ze sedmého schodu, slivovičkou, šampaňským… 

Sváteční dni jsou za námi

ale možná, že se ještě stále vyrovnáváme s hodováním, přemírou jídla, nebo snad i pití.
I když víme, že jednou z hlavních příčin trávicích potíží bývá nejčastěji právě nevhodná strava – mastná a těžká jídla, která trávení zpomalují, mnohdy na to prostě vědomě i nevědomě zapomínáme.

Možná by se někomu mohlo hodit několik zajímavých rad, abychom si své zažívání zase co nejrychleji upravili, aniž bychom polykali nejrůznější medikamety?

PUŠKVOREC – PELYNĚK – ZEMĚŽUČ

Co třeba hořký, ale účinný PUŠKVOREC, který podporuje látkovou výměnu i tvorbu žaludečních šťáv, posiluje a  detoxikuje organismus (ve staré čínské medicíně byl dokonce považován za cennou bylinu prodlužující život a z Indie jej dováželi na královské dvory pod názvem Svatá třtina).
Puškvorec nesmíme nikdy vařit – proto kořenovou drogu macerujeme alespoň 8 hodin, nejlépe však přes noc, pak macerát zahřejeme a necháme ještě ½ hodiny louhovat. Užíváme jej několik doušků asi čtvrt až půl hodiny před každým jídlem.

Ovšem k nejvíce hořkým bylinám patří bezesporu PELYNĚK, ten pomůže jak při špatném trávení, tak při „zkaženém“ žaludku či při nevolnosti. Povzbuzuje chuť k jídlu a oblíben byl již v antice. Bývá součástí hořkých žaludečních likérů a aperitivů. Musíme však mít na paměti, že jeho účinky jsou značně silné a nesmíme to s jeho užíváním přehnat (například těhotné a kojící ženy by ho neměly užívat vůbec).
Pelyněk nejraději používáme ve směsi s jinými bylinami (zeměžluč, máta, benedykt, jalovec, ostropestřec…), kdy se jeho účinky znásobí.

Třetí v našem „hořkém“ výběru je ZEMĚŽLUČ, také ona nám dokáže pomoci s trávením, vylepší látkovou výměnu, umí navíc odstranit i pálení žáhy, a i ona zvyšuje chuť k jídlu. Na rozdíl od pelyňku je zeměžluč doporučována i dětem, starým lidem či kojícím matkám.
Nálev si připravíme z natě: přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat asi 5 minut. Užívat ji máme také jen v menších dávkách a lze ji dobře kombinovat s jinými hořkými žaludečními bylinkami.

Související články