zdroj Pixabay

CIBULOVINY NA JARNÍ ZAHRADĚ

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti by walsla

Předjaří nám už nabízí radost teplých dní. Sice nás čeká mnoho práce…ale vždyť se na ni těšíme po celou dobu. Konečně se po studené bílé zimě v zahrádce objeví vytoužená barevnost a vůně. Postarají se o to hlavně naše cibuloviny, které jsme sázeli koncem léta či na podzim.

Aby byla naše zahrádka krásná

Po prvním oteplení, tedy asi začátkem března, postupně odstraníme zimní kryt nejprve z kvetoucích cibulovin. Ne všechny cibuloviny se mohou nechat nastálo v půdě. Zatímco tulipány bychom měli vybírat každý rok, narcisy či šafrány stačí vyjmout jedenkrát za 4 roky a například okrasný česnek nemusíme vyndávat vůbec.

Kdo nám voní na zahrádce?

Ve smíšených záhonech i na skalkách se uplatní nápadné kulaté květenství okrasných česneků (Allium). Kvetou od dubna. V říjnu jsme také mohli vysadit cibuloviny s mohutným válcovitým velmi intenzivně vonícím soukvětím – hyacinty (Hyacinthus) se hodí jak do nádob, tak na okraje záhonů a skalek. Kvést začínají v dubnu. Krásné modřence (Muscari) kvetou od dubna, jsou vysoké kolem 25 cm a jejich drobné zvonečky mají barvu modrou či bílou. Voňavé narcisy (Narcissus) jsou nižší a dělají nám radost také od března. I ony mohou vyrůstat na nejrůznějších místech s dostatkem slunce. V dubnu kvetou další krásné, elegantní a velmi dominantní rostliny. Je to řebčík (Fritillaria) – ten dosahuje výšky až 80 cm a vyhovuje mu chráněné slunné místo, ale i polostín.

Cibuloviny, která přináší radost nejdříve

Ve výčtu jarních cibulovin nesmí chybět ani něžné trsovitě rostoucí sněženky (Galanthus nivalis), kterým se daří pod stromy, krásně se vyjímají ve skalce. Jsou nenáročné a kvést začínají už v únoru. Vysazují se už koncem srpna či v září. Ve skalce, v trávníku, v nádobách i v květinových zídkách vyniknou v pestrých barvách šafrány (Crocusy), které začínají kvést už od března. Pestrobarevné tulipány (Tulipa) dosahují výšky až 50 cm, pěstujeme je na slunných záhoncích, skalkách, v předzahrádkách i ve vegetačních nádobách. Začínají kvést už od března.

Související články