zdroj Pixabay

DEJME SI DO POŘÁDKU LEDVINY

In Bylinky, Kalendář, Poradna, Příroda, Zdraví by walsla

Ledviny a močový měchýř jsou namáhány nejvíc v zimním období. Jednak citlivě reagují na zimu a chlad, jednak se na nich odrážejí naše stresy, schází nám prostě sluníčko.

Leden a únor jsou nejvhodnější dobou k očistě

Ledviny filtrují z krve vodu, hospodaří s minerály. S přibývajícím věkem jejich činnost slábne. Ledviny většinou nebolí, ale mohou způsobit řadu zdravotních problémů – na jejich správné funkci jsou totiž závislé i jiné orgány (např. štítná žláza, močový měchýř, vaječníky, prostata, zuby, vlasy, kosti, klouby, mícha…).

Co může ledvinám škodit, co jim prospívá

Ledvinám škodí chlad, strach, nesprávné dýchání, špatný pitný režim (mnoho i málo tekutin), čaj či káva, koření, sůl i cukr, alkohol, sladkosti, živočišné bílkoviny (vše ve větším množství) …
Ledvinám prospívá sauna (střídání tepla a chladu), petržel, brusinky, dýňová semínka, šťáva z červené řepy, potraviny bohaté na draslík, zelený a bylinkový čaj. Bylinky pro ledviny: přeslička, vřes, bříza, zlatobýl, jalovec, lípa, mateřídouška, kopřiva, pampeliška, řeřicha, jehlice trnitá, vřes, zemědým, meduňka, rdesno…
Uvařme si ledvinový čaj – třeba nálev ze směsi: zlatobýlu, rdesna a přesličky (ve stejném poměru) – pije se 1 až 3 šálky denně.
Připravme si koupel třeba zázvorovou nebo solnou. Pomáhá také teplá koupel v odvaru směsi z: chaluhy, badyánu, kontryhele, rozmarýnu a dubové kůry.
Mlsejme brusinky, dýňová semínka, ovoce i kořenovou zeleninu.

Související články