zdroj Pixabay

ZAHRÁDKÁŘ V ÚNORU

In Ovoce, Poradna, Příroda, Zahrádka by walsla

Únor je studený zimní měsíc, mnohdy mrazivější než leden. Hluboko promrzlá půda nám příliš aktivit a zahradě nedovolí. Ale den se pomalu prodlužuje a vegetační spánek se začíná pozvolna měnit. Koncem měsíce už mohou začít rašit vřesovité i cibulnaté rostliny.

Podívejme se do ovocné zahrady

Protože nás mohou překvapit mrazivé dny a teplotní rozdíl mezi dnem a nocí bývá velmi výrazný, raději stromy chráníme před namrznutím a natřeme jejich kmeny vápenným mlékem nebo jim přistavíme nějaký vhodný kryt.
Pokud můžeme pracovat venku, očistíme kmeny stromů od mechů, lišejníků i odumřelé borky (borka je odumřelá povrchová vrstva).
Za vhodného počasí také můžeme provést u stromků vysazených na podzim základní řez koruny. Starší stromy zase zmladíme – vyřežeme celé větve mající jen malé přírůstky.

Únor je dobou předjarního řezu a postřiku

Teď je také vhodná doba pro řez rybízu a angreštu, řežeme jednoleté výhony a uložíme je případně do studeného sklepa, budou se nám hodit jako řízky na množení.
Shrabeme spadané listí, najdeme-li ještě nějaké nahnilé plody, pak je buď zakopeme do země asi půl metr hluboko, anebo je můžeme vhodit na kompost a posypat je páleným vápnem.
Koncem měsíce, je-li teplota vyšší než 7 °C, postříkáme broskvoně Sulkou nebo Kuprikolem – jím také ošetříme i ostatní ovocné stromy jako prevenci proti strupovitosti.  A roztok zelené skalice, kterým stromy nastříkáme, nám zase pomůže proti mechovitosti.

Související články