zdroj Pixabay

MICROGREENS NA NAŠEM PARAPETU

In Bylinky, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Microgreens jsou velmi mladé rostlinky, které tvoří teprve první pravé lístky. Jejich pěstování netrvá déle než jeden až dva týdny. Šťavnaté křehké rostlinky různých druhů sklízíme nůžkami, kterými je ustřihneme jen kousek nad zemí.

Microgreens – a proč to vlastně nevyzkoušet?

Microgreens tvoří nejčastěji bazalka, roketa, koriandr, kadeřávek, červená řepa, kapusta.
Pěstovat však můžeme téměř cokoli – na svém okenním parapetu si vytvoříme minizahrádku barevně i tvarově různorodou podle vlastních chutí a možností. Tyto mladé rostliny jsou velmi křehké, šťavnaté a druhově, a tedy i chuťově různorodé.

Jak pěstovat microgreen? Snadno!

Co budeme potřebovat
nádobu nejlépe s dvojitým dnem a drenážními otvory, velmi jemný substrát s příměsí granulovaného organického hnojiva, semena
Jak na to
Připravenou směsí naplníme nádobu a dobře zalijeme vodou, aby byl substrát zcela provlhčený. Když přebytečná voda odteče, rozložíme semena rovnoměrně na povrch a jen velmi lehce je zasypeme suchou půdou. Pak navlhčíme rozprašovačem (nepoužít tekoucí vodu). Nádobu uzavřeme celofánem nebo fólií a uložíme na teplé místo.
Půdu udržujeme vlhkou, ne však mokrou. Každý den kontrolujeme, zda už nám osivo klíčí – tehdy celofánový kryt odstraníme a nádobu přemístíme na okno co nejblíž k přirozenému světlu. Pravidelně rosíme.
Sklízíme až první skutečné listy (objeví se většinou sedmý až desátý den po výsevu) – odstřihujeme je nejlépe ráno, kdy jsou vlhké, svěží a nejchutnější.
Výhonky nenecháváme růst podruhé (to už by nebyly tak jemné) – celý proces pěstování zopakujeme od začátku.

Jak používat microgreen?
Protože nám nabízí spoustu vitamínů a živin, má jemnou chuť, zvyšuje naši obranyschopnost, čistí náš organismus, a protože je také velmi chutný – používáme jej na saláty, na chlebíčky, na ozdoby…

Poznámka na závěr: Americké ministerstvo zemědělství vydalo několik studií o testování desítek druhů rostlin pěstovaných jak microgreeens a z výsledků vyplývá, že mají několikrát vyšší hodnoty vitamínů, než jakých dosahují tyto rostliny ve své plné zralosti.

Související články