zdroj Pixabay

ODOLNÝ TULIPÁN POZDNÍ PŘIŠEL Z TURKESTÁNU

In Květiny, Poradna, Příroda, Zahrádka by walsla

Tulipán pozdní patří k nejznámějším, ale také k nejodolnějším druhům tulipánů. Pochází z východního Turkestánu, kde roste na suchých stepích až po vysokohorské louky. U nás se pěstuje tato oblíbená květina bez problémů.

Nižší vzrůst a nádherný vzhled

Tulipán pozdní (Tulipa tarda) je odolná jarní rostlina, která se právě díky svému nižšímu vzrůstu hodí k pěstování hlavně na skalkách.
Kvete v dubnu až květnu. Jeho rozvinuté květy mají tvar hvězdy, uvnitř je žlutá barva, na protáhlých kopinatých okvětních lístcích se táhnou až k vrcholku bílé pruhy. Světle zelené listy vyrážející ze země vytvářejí jednoduchou růžici.
Středně velké cibule s tenkou žlutou slupkou jsou mrazuvzdorné. Což znamená, že nemusíme tento tulipán vyndávat ze země, (jako ostatní jeho příbuzné) vydrží na jednom místě několik let. Více než zimní mrazy mu škodí přílišná vlhkost půdy v deštivém létě – tehdy hrozí napadení cibulí houbovými chorobami.
Díky své velikosti se nabízí jeho pěstování především ve skalkách, můžeme ho však umístit na okraje záhonů.
Vybereme mu slunné stanoviště, propustnou vápnitou zem s příměsí vápníku, listovky a písku. Během rašení mu dopřejeme přihnojení kapalnými hnojivy.
Koncem léta můžeme odebrat dceřiné cibulky, kterými se nejčastěji tulipány množí – vysazujeme je na podzim do hloubky asi 10 cm.
Pokud nebudeme odstřihovat uvadlé květy, dočkáme se rozmnožení samo výsevem, tulipány však zplaní. Vhodnější je semínka sbírat, vysévat do nádob a později vysadit.

Související články