zdroj Pixabay

DRACÉNY SE SICE PALMÁM PODOBAJÍ, ALE

In Květiny, Od čtenářů, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Dobrý den, četla jsem příspěvek od paní Dany o kvetoucí dracéně a nechtělo se mi věřit, že je na obrázku skutečně tato rostlina. Možná by to mohla být voskovka? Sama totiž dracény pěstuji, jedna je úzkolistá, druhá má listy široké bílo zelené.… ale obě vypadají úplně jinak a nikdy nekvetly. Děkuji za vysvětlení Vlasta A.

Dracéna je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin

Dracény jsou podobné palmám, ale nejsou ani jejich příbuzné. Patří mezi nejčastěji pěstované pokojové květiny, vyskytuje se v mnoha zajímavých druzích a kultivarech. Pravdou je, že nejznámější není právě D. surculosa, kterou pěstuje v Žatci paní Dana.
Většinou míváme doma klasickou D. marginatu s dlouhým holým stonkem a růžicemi úzkých listů v barvě zelené či s proužky bordó, červené nebo bílé.
Často pěstovaná je i D. fragrans, dračinec vonný, která pochází z tropické Afriky, její větší zelené listy (mohou mít také bílé či žluté pruhy) vytvářejí na kmínku zajímavé seskupení.
D. deremensis roste poměrně pomalu, v dospělosti dosahuje výšky i přes 120 cm. Její odrůdy mají různé zbarvené listy.
V poslední obě si můžete zakoupit D. sanderianu či dračinec pruhovaný. Je známá také pod jménem Lucky bamboo (šťastný bambus), k nám se dostává z východní Asie, je vhodná do menších bytů a pěstovat ji můžeme v zemině, nebo zakořeněnou ve vodě.
Široce vejčité listy má D. godseffiana roste pomalu, vytváří robustní keřík vysoký kolem 60 cm. Z jejích drobných hvězdicovitých květů bílé barvy se později vytvoří tmavě červené bobule.
Příště se podíváme na její pěstování.

Související články