zdroj redakce

JABLONĚ S ČERNOU KŮROU

In Ovoce, Poradna by walsla

Dobrý den. Na jabloních se nám objevily jakési černé skvrny. Snad houba? Nebo plíseň? Nevíte prosím, co to je a jak s tím bojovat? Fotografie posílám.
Děkuji. S pozdravem J. Štěpán

Mohla by to být korová nekróza

Nejspíše se jedná o napadení houbami, obecně se označuje jako „rakovina“.
Skvrny vypadají jakoby pokryty černými sazemi a kůra se začne loupat.
Skvrny vznikají většinou v místech, kde byla kůra stromu nějak poškozena. Ať už sluncem, mrazem či mechanickým porušením – bývá to okolí nezahojených řezných ran, kůra mohla odumřít také nesprávně udělaným řezem, mohla být poškozena strunovou sekačkou, tvoří se i v okolí suchých nebo odlomených větví, ale také v místech okusu zvěří, kde sál nějaký škůdce…

Prevence
Pravidelná péče o jabloně. Likvidace suchých větviček. Správný řez, jeho okamžité a důkladné ošetření. Dezinfekce stromu.
Co můžeme udělat teď
Řezem odstraníme nemocnou část až na živé zdravé dřevo, ošetříme nějakým měďnatým přípravkem, zatřeme latexem, voskem, balzámem…
Nezapomeneme spálit vše, co je na stromě suché, strom co nejpečlivěji omyjeme Kuprikolem nebo Šampionem (používáme je také k postřiku vždy po ukončení řezu).
Na podzim ořežeme korunu, zkontrolujeme místa roubování i patu kmene. Pokud nenajdeme žádné viditelné poškození, zkontrolujeme i kořenový systém.