Hortenziím se říká královny zahrad. A to zcela oprávněně. Jejich barevná bohatá květenství dělají naše zahrady krásnější a voňavější. Navíc jsou to rostliny, které vydrží kvést opravdu dlouho. Jejich květy mění barvu od zelené, přes sytě růžovou, modrou, bílou či fialkovou až po hnědou, do které přejdou namísto odkvétání. Hortenzie totiž neodkvétají. Jejich květy nejprve zhnědnou a pak se začnou rozsýpat. Pokud je však ustřihnete včas, můžete si jejich krásu uchovat až do jara.
Kdy ostříhat květy hortenzie?
Jelikož tato nádherná květina vydrží kvést až do října, záleží stříhání jejích květů spíše na počasí. Někde se dočtete, že ideální čas je polovina září, někdo stříhá hortenzie již v srpnu a já poslední květy stříhám až po polovině října. Záleží na tom, kdy hortenzie vykvetla a v jaké fázi se její květy nachází.
Pokud totiž květy ustřihnete předčasně a jsou ještě moc čerstvé, při sušení ztratí barvu a zkroutí se. Takové květy vlastně uvadnou a jsou vám k ničemu. Můžete je vyhodit. Ideální je vyhlédnout si dobu, kdy jsou květy hortenzie kvetoucí již delší dobu. Jsou pevné a tvrdé a chystají se měnit svou zářivou barvu do výše zmíněné hnědé. Stačí si vyhlédnout, kdy první kvítky začnou mírně hnědnout. Stonky jsou pak lehce dřevnaté a květy jsou nachystané k odstřižení a usušení. Já stříhám ve chvíli, kdy už by hortenzie ztrácely svou krásu a nebyly na zahradě k užitku. Pak nastává čas sušení a druhého života jejich bohatých květů.
Jak správně sušit hortenzii
Květy hortenzie se vyznačují hlavně nenáročným sušením. Pokud správně vystihnete čas kdy je ustřihnout, uschnou prakticky kdekoli a v jakékoli poloze. Pokud jako já čekáte, až se objeví první hnědé lístky, odstřihněte květy a nahnědlé lístky otrhejte. Nebude jich moc a zůstane vám ještě bohaté květenství, které nadělá plno parády. Nestříhejte ji, když je po dešti, nebo padne ranní rosa. Mokré květy špatně schnou, hnijí, nebo zůstanou flekaté.
Hortenzii můžete svázat za stonky k sobě a pověsit „hlavou dolů“. Umístěte ji na suchém a tmavém místě, kde je dostatek tepla, alespoň 20°C, a proudí vzduch. Ideálním místem je půda. Já však suším i v podkroví, kůlně, nebo v garáži na trámech. Nikdy květy nesušte na přímém slunci. Květy by se spálily, rozpadly, nebo ztratily svou barvu.
Pokud nechcete čekat, až hortenzie uschne, můžete si ji rovnou naaranžovat do vázy, nebo proutěného koše. Ve váze je dobré ponechat maličko vody, aby usychala pomalu. Pozor však, pokud je v místnosti vlhko a chladno. Mohla by shnít.
Ať už zvolíte k aranžmá vázu, květináč, plechový hrnek, proutěný koš, nebo klícku, naaranžujte si hortenzii tak, jak jí chcete mít ve finální podobě. Při pozdější manipulaci by se mohla rozpadat. Já ke květům rovnou přidávám další sušené květy, klasy apod.
Pokud byste si rádi vytvořili z květů hortenzie věnec, nečekejte na usušené květy. V tomto případě je lepší připevnit čerstvé květy přímo na korpus, rovnou je dozdobit a věnec zavěsit na suché a tmavé místo, aby květy uschly. Poté můžete věnec přestříkat bezbarvým matným lakem, aby déle vydržel.
Pokud už máte hortenzii nasušenou a přesto byste si rádi věnec vytvořili, nezoufejte. Kupte polystyrenový korpus, květy opatrně rozdělte tak, jak je chcete na korpus umístit a připevňujte tavnou pistolí. Mějte však na paměti, že manipulace s květy bude náročnější, protože se budou rozpadat.
Dekorace ze sušených hortenzií umisťujte raději v interiérech. V exteriéru by snadno podlehly chladu a vlhku, stejně jako foukajícímu větru. Pokud chcete věnec z hortenzií umístit na vchodové dveře, myslete na to, že by měly být v zákrytu a pod stříškou. Pak věnec neopadá a vydrží dlouho krásný.