zdroj redakce

SLONÍ NOHA JE EXOTICKÁ KRÁSA

In Okrasná zahrada by walsla

Sloní noha – ač se to příliš nezdá, je název pokojové rostliny – a jedná se vskutku o impozantní, exotikou krásku. Svůj název dostala podle zvětšené hrubší dolní části kmínku. A i když není zajímavá květem, je oblíbená právě kvůli ztlustělému kmeni, vytváří nádhernou dekoraci větších i menších interiérů.

Sloní noha roste v domovině na poušti

Z dalekého Mexika pochází zajímavá okrasná rostlina Nolina cerurvata nebo také Beaucarnea recurvata – česky nolina, nebo ji možná znáte pod lidovým názvem sloní noha.
Sloní noha roste na poušti, kde prší jen velmi zřídka a je tedy nutné, aby si rostlina nahromadila zásobu vody pro další dlouhé období bez deště – vodu ukládá ve ztlustlé spodní části kmene.

V přírodě, tedy ve své domovině dorůstá do výšky téměř deseti metrů, toho se ale jako pěstitelé nemusíme bát, protože doma pěstovaná nolina roste velmi pomalu a než dosáhne jen desetiny této výšky, uplyne několik let. Přineseme-li si ze zahradnictví tlustý kořen, sloužící jako zásobník vody – musíme zůstat trpěliví, protože až za delší čas se objeví z nohy kmínek, na kterém vyroste chochol zelených řemenitých listů.

Nebojme se ji doma pěstovat

Na pěstování není sloní noha vůbec náročná, musíme dodržet jen několik důležitých podmínek.
Tak zaprvé není mrazuvzdorná – mráz prostě nesnáší. Během roku je pro ni optimální běžná pokojová teplota a v době vegetačního klidu, kdy si potřebuje odpočinout v chladnějších teplotách –nám bude vděčná za teplotu cca 10 °C.

Co nolina potřebuje

Dalším důležitým předpokladem správného růstu je složení pěstebního substrátu. Pro sloní nohu připravíme rašelinový substrát, nebo použijeme vhodnou zeminu s příměsí jílu a písku.
Nesmíme zapomenout ani na stanoviště – to by mělo být světlé a vězme, že sloní noha snáší i přímé slunce. Sloní noha sice dobře snáší suchý vzduch, ale v době vegetace ji musíme dopřát pravidelnou zálivku, ale přitom dáváme pozor na přelití – nolina by mohla uhnívat. Zalévání pak přes zimu silně omezíme. Vhodné je také používat asi dvakrát za měsíc tekuté hnojivo, tím podpoříme krásu jejích listů. V zimě nehnojíme.