truhlík na podzim

Oživte své podzimní truhlíky. Zdroj: Pixabay

TRUHLÍKY NA PODZIM NEMUSÍ BÝT PRÁZDNÉ. NAPLŇTE JE BARVAMI!

In Okrasná zahrada by Tom Sekera

Říjen je tady a letničky v truhlících přišly o svou čerstvost a šmrnc. Muškáty odkvetly, listy zežloutly a čekají, až je vyměníte za nové, atraktivnější rostliny. Co dát do podzimních truhlíků, aby vydržely krásné co nejdéle a hýřily barvami?

Popusťte uzdu fantazii

Podzimní truhlíky mohou být pastvou pro oči. Stačí popustit uzdu fantazii a hrát si. Na rozdíl od jarních či letních truhlíků totiž umožňují kombinovat živé rostliny se sušenými, nebo s různými ozdobnými doplňky. Výsledkem může být pestrobarevný truhlík plný voňavých konifer, žlutých tykví i temně zeleného břečťanu.

Živé rostliny v podzimním truhlíku

Základem podzimního truhlíku by měly být rostliny, které snesou chlad i mráz, nemusí se často zalívat a vydrží čerstvé dlouhou dobu. Přesto nemusí být podzimní truhlík nudný. Na výběr máte z velkého množství druhů i barev.

Vyzkoušejte různé druhy zelených přízemních konifer, které vyplní největší prostor a dají základ dalším zvoleným rostlinám. Stejnou funkci splní také buxus, nebo některé traviny, např. kostřava. Barvy pak do truhlíků dostanete s pomocí vřesu, který se nabízí v růžové, fialkové, ale i žluté a bílé barvě. Velmi zajímavě vypadají různé druhy okrasného zelí a kapust.

 

Pokud chcete zelenou oživit výrazným prvkem, doplňte ji stříbrnou. Takovou barvu do vašeho truhlíku doplní starček přímořský, což je rostlina, která má stříbřitě hedvábné listy s výrazně vykrojenými okraji. Šedou či stříbřitě šedou pak získáte díky čistci vlnatému, nebo krásnohlávku.

Pokud chcete opravdu širokou paletu barev, sáhněte na dlužichy. Jejich listy mají barvu od citrónově žluté přes oranžovou a purpurovou, až do fialové. S těmito rostlinami budou vaše truhlíky pestré a viditelné už zdálky.

Máte okna vysoko nad zemí a v létě dáváte přednost převislým květinám? Ani na podzim se převisů nemusíte vzdávat. Váš problém vyřeší břečťan. Stačí ho zasadit do truhlíků tak, aby přesahoval přes okraj, ale nepřevážil se a nevytrhl z hlíny. Vaše truhlíky oživí a dodá jim dynamiku.

Suché plody na dozdobení

Vedle čerstvých živých rostlin můžete podzimní truhlíky dozdobit sušinami, nebo podzimními plody. Nabízí se celé větvičky porostlé šípky, jeřabinami, nebo hlohem. Pokud je zapíchnete do hlíny čerstvě utržené, budou několik dní jasně zářit, poté však zvadnou, nebo rovnou opadají. Proto je lepší je nejprve usušit a posléze opatrně zapíchnout.

Do truhlíků můžete mezi zelené rostliny poskládat i malé dýně a okrasné tykve, ale také tu a tam tavnou pistolí přilepit žalud či kaštan.

Ať už zvolíte do svých podzimních truhlíků jakékoli rostliny, věříme, že oživí vaše okno či balkon v pošmourných dnech a pomohou vám překlenout sychravé období do Vánoc.