sklizeň jahod

Jahody, Zdroj: Pixabay

ZAZIMOVÁNÍ JAHOD JE VELMI DŮLEŽITÝ KROK

In Ovoce by Tom Sekera

Máte rádi šťavnaté červené plody jahod přímo ze své zahrádky? Nestačí je jen vysadit, zalévat a sklízet. Jahodníky potřebují ochranu před mrazy a samotné zazimování jahod není nic složitého. Stačí pět úkonů, které máte za chvíli hotové a jahodníkům udělají dobře.

Odstranění plevele z okolí jahodníků

Prvním úkonem je odstranění plevele z okolí jahodníků. Pokud máte na záhonu černou textilii, stačí vyplít otvory, v nichž jsou rostliny vysázené, popř. okolí této tkaniny. Zároveň je potřeba z ní odstranit napadanou hlínu, trávu a listí ze stromů. Folie a textilie pro výsadbu a ochranu rostlin máte přímo zde: https://zahradkaruvrok.cz/kategorie-produktu/folie-site-plachty/

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů

Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm. Tento úkon provádějte nejpozději do poloviny října, aby nebylo srdce jahodníku příliš odhaleno a stihlo obrůst, než přijdou první mrazy.
Pokud jsou na rostlinách ještě poslední plody, zhodnoťte v souvislosti na počasí a jejich barvě, zda má cenu je ještě nechat dozrát. Pokud jsou plody zelené, odstraňte je rovnou. Nažloutlé plody můžete nechat, ať dozrají.

Podzimní hnojení jahodníků

Před zimou je potřeba rostlinám dodat dostatečnou výživu, aby nabraly sílu a vydržely mrazy. Je dobré kupovat přímo tzv. podzimní hnojiva, která mají správně namíchaný poměr živin. Hnojivo by mělo obsahovat méně dusíku a více draslíku, fosforu a vápníku.

Hnojivo posílí kořenový systém rostliny a zvýší odolnost pupenů, které nasadily ještě v průběhu října. Jahodníky byste měli stihnout pohnojit do konce října.

Zalévání jahod na podzim a v zimě

Myslíte si, že s koncem léta vám končí povinnost rostliny zalévat? Omyl! Jahodníky je potřeba udržovat pravidelně zavlažené. Nesmí být delší dobu na suchu a to dokonce ani v průběhu zimy. Pokud je tedy suchý podzim, nebo suchá a teplá zima, je potřeba zalévat. Jahodníky se zalévají pravidelně až do prvních mrazů.

Udržení jahodníků v teple

Aby rostliny přežily zimu a v červnu vás potěšily bohatou úrodou, musíte je také udržet v teple. To znamená, že je potřeba zahrnout krčky rostlin zeminou, popř. kompostem, aby se k nim nedostal mráz.
Pokud máte jahody vysázené na černé textilii, máte o starost méně. Textilie přitahuje sluneční paprsky a snáze předává teplo rostlinám. V opačném případě je potřeba jahodníkům pomoci. Obklopte je slámou, jutovými pytli, kompostem apod. Pro ochranu před velkými mrazy je dobré překrýt je bílou textilií, nebo chvojím.

Už tedy víte, jak ochránit své jahodníky před zimou? Je to jednoduché a rychlé. A odměna bohaté úrody vás nemine.

O pěstování jahod jsme psali také zde: Jahody od jara do léta