zdroj Pixabay

ZELENÝ TRÁVNÍK NEMUSÍ BÝT ZELENÝ

In Okrasná zahrada by walsla

Náš zelený trávník – nemusí být jen zelený. Můžeme ho zpestřit drobnými kvetoucími cibulovinami a vytvořit si tak barevný koberec.
Abychom se mohli květinovým záhonem těšit již na jaře, máme nejvyšší čas – ideální doba na jeho založení je léto a také začátek podzimu.

Pestrobarevný koberec

Nejprve si na novou výsadbu vybereme vhodné místo – nejlépe takové, kde nesekáme příliš často.
Cibulky bychom měli vysazovat v době, kdy nesvítí sluníčko, je pod mrakem a zem je vlhká.
Na výsadbu do trávníku se hodí sněženky, ladoňky, puškinie, talovíny, modřence – vhodné jsou i šafrány (u nich řídíme dobu výsadby dobou kvetení – ty, které kvetou na jaře, sázíme na podzim, jarně kvetoucí vysadíme naopak na jaře).
Do trávníku se nemusíme bát vysadit i některé druhy tulipánů či narcisů.

Připravíme si cibulky, nářadí, zahradnický substrát

Ostrým nožem nebo rýčem si do hloubky vyřízneme travní drn. Měl by být velký podle zvolených cibulovin a jejich množství.
Drn podebereme zahradní lopatkou, pracujeme opatrně, abychom hlínu příliš neporušili a aby se nám nerozpadl, opatrně jej oddělíme od půdy. Pod odebraným kusem trávníku dobře prokypříme podloží – maximálně do 10 cm (hloubku řídíme podle velikostí cibulek). Podle obecného pravidlo by měla být cibule tak hluboko pod povrchem, jako je dvaapůlkrát větší její průměr.
Do trávníkového otvoru vsypeme na vylepšení trochu zahradnického substrátu či kvalitního kompostu, máme-li těžší půdu, můžeme přisypat písek.
Vybrané větší zdravé a nepoškozené cibule rozložíme nepravidelně, aby měly dost místa a nedotýkaly se.

zelený trávník nemusí být jen zelený

CIBULOVINY V TRÁVNÍKU

Pak je velmi opatrně, abychom jim nezničili růstové vrcholy, zatlačíme na připravené místo.
Zasypeme je opět substrátem nebo kompostem a pomalu je zakryjeme vyjmutým travním drnem, který důkladně přitlačíme hlavně na krajích, aby se hlína zase co nejrychleji spojila s okolním trávníkem.
Nakonec čerstvou výsadbu zalijeme.

Místo výsadby si můžeme označit. Pak už si dáme jen pozor při sekání trávníku – nesekáme během klíčení ani krátce po odkvětu. Raději počkáme dokud listy nezatáhnou asi 2 až 3 týdny a teprve pak můžeme trávník posekat. Cibulky z trávníku nevyndáváme – zůstávají tam po celou dobu a samy se rozšiřují do okolí.