zdroj Pixabay

ADVENTNÍ VĚNEC

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Začátek prosince a advent patří prostě k sobě.
Podstata adventu vychází z křesťanské filozofie – věřící lidé v tomto čase očekávali příchod (narození) svého Spasitele (Mesiáše, Krista) a připravovali se na něj nejen zbožným rozjímáním v kostele, ale také půstem – tedy střídmostí v jídle, pití i zábavách, dokonce se nesměly konat ani svatby…

Advent znamená příchod

Slovo advent pochází z latiny (Adventus) a znamená příchod. Adventní období trvá čtyři týdny – začíná první adventní nedělí a vyvrcholením tohoto období je 24. prosinec, kdy se podle starých pověstí narodil Ježíšek – advent tedy končí na Štědrý den po západu slunce. Poslední adventní neděle připadá vždy na poslední neděli před 25. prosincem.

Adventní věnec a jak na něj

Věnec patří k vítězství, důstojnosti, představuje kruh, koloběh, cestu slunce i věčnosti. Na adventním věnci jsou umístěny čtyři svíce, které se zapalují postupně každou neděli – každá z nich má svůj význam. Lze si ho samozřejmě jednoduše koupit, nabízejí ho nejen zahradnictví, ale i supermarkety a najdeme jej i na všech vánočních trzích.
Můžeme se však také rozhodnout si takový jednoduchý adventní věnec sami vyrobit. Jednak z něj budeme mít větší radost, ale také nám naše čerstvé větvičky nádherně provoní celou místnost a vlastnoruční výrobek znásobí magickou atmosféru.

Co tedy budeme potřebovat

  • základem je korpus
  •  ten si vyrobíme z měkkých (například březových či vrbových) větiček, ze sena, slámy nebo šišek, můžeme si ho také jednoduše vyrobit z kartonu a pak obalit jutovinou, anebo si zakoupíme korpus polystyrénový nebo slaměný
  • přírodní materiál (vybíráme ten, který rychle neopadává a který není pichlavý, aby práce s ním nebyla nepříjemná)
  • přineseme-li si ho z vlastní zahrádky, tím ještě radost z vlastnoručně vyrobeného adventního věnce zvětšíme větvičky tisu, cypřiše, túje, douglasky… na pokrytí korpusu dobře poslouží i mech přineseme si větvičky okrasných stálezelených rostlin třeba i s barevnými plody: cesmínu, barvínek, hebe, mahonii, skalník s červenými plody, zimolez, bobkovišeň…
  • 4 svíčky plus 4 držáky s bodcem, vázací drátek nebo tavná pistole na připevnění materiálu, zahradnické nůžky, mašle na dozdobení

Jak na to
Velikost věnce přizpůsobíme místu, které má zdobit – jinou velikost vyrobíme na dveře (spíš větší), jinou zase na stolek (spíš menší). Větvičkami nebo mechem pokryjeme korpus – základ věnce. Rozmístíme podstavce na svíčky a opatrně zapíchneme do korpusu. A pak už jen stačí opatrně připevňovat dekorativní větvičky, které jsme si přinesli (ze zahrádky, z lesa, nebo z tržnice).
Na hotový věnec zapíchneme svíčky a můžeme jej dozdobit i mašlí, ale i jiným dekorativním materiálem…