zdroj Pxhere

PROSINEC JE TU

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

A je tu zima. Druhá polovina listopadu nás nenechala na pochybách. V zahradě zavládl klid, zahaluje se do studeného šedého oparu, rostliny teď zdobí jinovatka, na záhonech, cestičkách i skalkách se objevil první sněhový poprašek. Ale zahrádka je stále atraktivní, v zimní náladě teď právě vynikají dekorativní jehličnany a samozřejmě krásné stálezelené dřeviny. Když nám počasí jen trochu přeje, stačíme udělat ještě mnoho práce.

Prosinec v zahradě

I když začala zima, občas zasvítí slunce – zahrádkář ví své.
Pokud venku zbyly květináče, či jiné pěstební nádoby – uklidíme je, aby jim mráz neublížil.
Můžeme ještě ošetřit pergoly nebo dřevěné lavičky nějakým vhodným konzervačním přípravkem.
K prosinci patří advent – vyrobíme si sami adventní věnec, a k němu upotřebíme nejrůznější větvičky, šišky a podobný materiál, který většinou v zahrádce najdeme.
Barborky – prastarý zvyk, který vnese do našeho domova radost a vzpomínku na krásnou rozkvetlou přírodu – nezapomeneme je tedy nařezat k rychlení – většinou volíme větvičky třešní, višní… Je zima a mrzne – ani potom nemusíme na zahrádku rezignovat. Najdeme si odbornou literaturu, kde se vždy poučíme o něčem novém, využijeme rady a zkušenosti ostatních. Začneme plánovat změny v zahradě, o kterých jsme třeba už dlouho přemýšleli.

Prosinec – péče o rostliny

Bezmrazé dny využijeme pro zalévání mladých jehličnanů i stálezelených dřevin na záhonech i v nádobách. Pokud nemrzne a je pěkné počasí, můžeme začít také s prořezáváním hustých okrasných keřů. V zásadě by měly být odstraněny staré, nemocné a polámané větvičky, které zbytečně zahušťují vnitřní část keřů. Ostříhané větvičky můžeme rozdrtit a pak použít na kompost. Pokud zůstanou větší rány na okrasném keři, musíme je ošetřit například štěpařským voskem.
Protože počasí je – jak známo nestálé – musíme počítat i s větším poklesem teplot. Tehdy se musíme postarat o choulostivější rostliny. Patří k nim skalničky, dvouletky i některé druhy trvalek, které přikryjeme chvojím. Stálezelené, exotické rostliny, popínavé růže nebo mladé jehličnany obalíme například rohožemi, ale i jutovinou nebo netkanou textilií. Svážeme okrasné trávy, abychom je ochránili před přemokřením.

Také pokojové rostliny vyžadují naši pozornost

I pokojové rostliny mají období vegetačního klidu, ale přesto nás potřebují. Zmírníme zálivku (odstátou vodou v pokojové teplotě), přestáváme s přihnojováním (kromě rostlin, které kvetou), chráníme je před horkým vzduchem, před průvanem i před přímým sluncem. Rostliny s tuhými listy občas osprchujeme vlažnou vodou nebo listy otíráme vlhkým hadříkem. Pravidelně kontrolujeme jejich zdravotní stav.