angínovník kvete

Květ angínovníku. Zdroj: Pixabay

ANGÍNOVNÍK. MŮŽE POMOCI PŘI ANGÍNĚ?

In Bylinky, Okrasná zahrada by Tom Sekera

Rýmovník zná asi každý z nás. Rostlina, jež pomáhá při rýmě a mnoha dalších problémech, je dnes součástí mnoha domácností. Málokdo však ví, že existuje také angínovník. Rostlina silnějšího kalibru, která na rozdíl od rýmovníku krásně vypadá a dokáže si poradit i s angínou, díky které dostala svůj název.

Krásný a léčivý angínovník

Angínovník je v první řadě velmi krásná rostlina, která se pyšní výraznými oranžovo-červenými květy, a to od června až do září. Pochází z Číny, proto její celý název zní Angínovník čínský. Je to rostlina nejen okrasná, ale i léčivá. Pojďme si proto ukázat, s jakými nemocemi si dokáže poradit.

Poradí si s angínou i kolikou

Jak už jsme napsali, tato rostlina si velmi dobře umí poradit s angínou. Pomáhá bolavým hlasivkám, hojí sliznice a obsahuje látky, které rozpouští hlen. Proto je účinný i proti kašli a zánětům horních cest dýchacích. Je velmi účinný při virových onemocněních, snižuje horečku, potlačuje záněty a působí antisepticky. Pomáhá dokonce při zácpě, nadýmání a chorobách močových cest.

Jak angínovník pěstovat

I když je to rostlina okrasná a navíc léčivá, na pěstování je poměrně nenáročná. Můžete ji mít vysazenou venku na zahradě, ale dobře se jí daří i uvnitř, třeba v květináči na okně. Stačí, aby byla postavena na světlém místě a měla dostatečnou závlahu. Při pěstování angínovníku, ať už v domácnosti, nebo na zahradě, věnujte dostatečnou pozornost prostoru kolem něj. Pochází totiž z čeledi kosatcovitých a dorůstá 60 až 100 cm.

Angínovník je rostlina všestranně využitelná. Je velmi užitečná a ještě udělá parádu. Na pěstování je navíc velmi nenáročná. Využijte tuto zimu její účinky a zapomeňte na lékaře.

Pokud pěstujete angínovník doma, podmínky se pro něj během roku nemění. Při pěstování na zahradě mu zajistěte ochranu proti mrazu v zimních měsících. Angínovník na zimu zatáhne listy, takže se nelekejte, neodchází, pouze se chystá na nadcházející období. Pomozte mu a zakryjte ho chvojím či slámou. Pokud máte možnost, nechte ho raději přezimovat v květináči uvnitř domu, v chladnější místnosti.

Jak si angínovník namnožit

Stejně jako je nenáročný na pěstování, jednoduché je i jeho množení. Buď můžete využít rozrostlé rostliny, rozdělit ji na trsy a zasadit. Nebo si ho můžete vysít rovnou od semínka. Semena vyséváme na jaře při pokojové teplotě a jejich klíčení trvá přibližně 14 dní. Pokud se vám nechce pěstovat rostlinu od semínka, můžete si na jaře pořídit rovnou sazeničku.