zdroj Pixabay

BIOZAHRADA SE ZDRAVOU A LEVNOU ÚRODOU – CÍL ZAHRÁDKÁŘE

In Poradna by walsla

Motto: Přírodou bychom se měli celoživotně inspirovat – žít s ní v harmonii, přizpůsobit jí náš životní styl, abychom pak mnohem více získali.
Každý zahrádkář by chtěl mít na své zahradě velkou úrodu – a zároveň chce, aby byla zdravá a zároveň i levná. Aby ve svém snažení uspěl, musí nejen pochopit všechny přirozené přírodní mechanismy, ale hlavně dát s nimi svou snahu do souladu.

Jak docílit velké zdravé úrody

Víme, že v čisté přírodě neexistuje odpad díky uzavřenému koloběhu energie i hmoty. Naším úkolem tedy je zavést postupně metody přírodního koloběhu živin, a pak zjistíme, že příroda dokáže mnohé udělat za nás. A velmi často i mnohem efektivněji. V zahradě se pokud možno vyhýbáme chemických úprav půdy a ochrany rostlin – získáme kvalitní chutné bioprodukty.
Přirozeně – v nutných případech se uchýlíme i k chemickým prostředkům, pokud všechny naše ostatní snahy ztroskotaly. Používat je musíme však s rozumem a uvážlivě.

Co se dá v přírodě využít

Příroda nám toho skutečně nabízí hodně, ale člověk mnohdy volí jednodušší, rychlejší a modernější pěstitelskou cestu. Stačí se však dobře rozhlédnout kolem sebe. K biologickým dobře využitelným zdrojům patří především:

  • dešťová voda (abychom ji mohly využívat, svádíme ji do připravených nádob)
  • kuchyňský organický odpad (přihazujeme do kompostu)
  • plevel vytrhaný ze záhonů (nemusíme vyvážet mimo zahradu, ale kompostujeme)
  • odřezky z větví stromů (můžeme nadrtit, přidat do kompostu, nebo využít jako přikrývku)
  • popel ze spáleného dřeva (kompostujeme, přidáváme na záhony, zjemňujeme jím těžší půdu)
  • exkrementy domácích zvířat (přimísíme do kompostu)
  • odpad vznikající při pěstování ovoce a zeleniny (kompost)

Biozahrada potřebuje výživný humus

Do zahradní půdy přidáváme výživný humus – buď přímo hnojením zralým kompostem, anebo využijeme živiny zeleného hnojení. Vysoce kvalitní a rostlinám přístupné hnojivo z něj vlastně vytvoří půdní mikroorganismy, které se jím živí – půda se tak ozdraví a stává se úrodnější. Humus dokáže v půdě zadržovat vodu a zabrání splachování živin do spodních vrstev. Když do půdy přidáme humus výrazně zlepšíme její strukturu a dobře ji provzdušníme.

Bez vody by to nešlo

V přírodě probíhá většina biologických procesů jen za přítomnosti vody, která zajišťuje přesun živin i zásobních látek z kořenů do listů a naopak. I když bychom do půdy dodali potřebný dostatek živin – bez vody by rostliny nemohly růst, ani plodit. Stejně důležitá je i správná teplota vody – ať už zavlažujeme rostliny na záhonech, ve skleníku, v nádobách… studenou vodou bychom jim způsobily šok, který by zastavil jejich růst což by se odrazilo i na kvalitě výpěstků. Proto si musíme zapamatovat, že nejvhodnější je měkká dešťová voda, ohřátá sluncem -jí pak poléváme rostliny nejlépe ráno (většinou musíme zalévat ke kořenům, ne na listy).