zdroj Pixabay

OKRASNÉ TRÁVY – OZDOBA KAŽDÉ ZAHRADY

In Okrasná zahrada by walsla

Okrasné trávy jsou ozdobou každé zahrady, a jestliže si zvolíme správné druhy, volíme vhodné kombinace i barvy, vznikne nám na zahrádce krásné tiché zákoutí.
Okrasné trávy nejsou nijak náročné a nevyžadují žádnou zvláštní péči. V žádné zahrádce by neměly chybět, protože nám nám přinášejí klid, pohodu a radost i nostalgické snění. 

Na co nesmíme zapomenout

Okrasné trávy nevyžadují žádnou zvláštní péči. Nejvhodnější doba pro jejich výsadbu je jaro. Sázíme je i s kořenovými baly, jáma by měla být o něco větší, rostlinu vložíme tak hluboko, jak byla v květináči. Vybereme jim slunné stanoviště, ale nevadí jim ani polostín. V závislosti na druhu trávy volíme místo teplejší nebo chladnější, sušší či vlhčí (například okraj jezírka).
Ani na půdu nejsou nijak náročné – osvědčila se sušší. Napřed odstraníme plevel, dobře místo prokypříme, a pokud je půda příliš hlinitá a těžká, vytvoříme drenážní vrstvu třeba ze štěrku – postačí 5 centimetrová. V prvním roce po výsadbě je důležitá hlavně zálivka, nadměrné vlhkosti se však vyvarujeme. Aby se voda rychle neodpařila, nasypeme kolem trávy vrstvu štěrku.
Velmi důležité je stříhání okrasné trávy – stříháme ji jednou v roce, na konci zimy nebo v předjaří. V zimě stříhat nesmíme – tehdy totiž stébla tvoří ochranu krčků kořene a voda, která by vtekla dovnitř by mohla způsobit hnilobu.

Některé trávy a třeba i bambus rychle rostou

Rychle rostoucí traviny nám budou vděčny za jarní doplnění organického hnojiva nebo kompostu, ale většina nízkých a středních trav navíc výživu nepotřebuje. Další výživa by totiž mohla zapříčinit u rostlin rez a pozdní výživa zvyšuje náchylnost na mráz.
Zimní ochranu trav zaměříme spíš na slunce a zimní vlhkost. Trávy, které jsou zelené i v zimě, odpařují vodu listy, ale díky zmrzlé půdě nemohou přijímat další vláhu – proto jim přikryjeme okolí kořene chvojím (ale nejlepší je pro ně sněhová přikrývka).Těm, které už listy nemají a stříhají se v předjaří, stébla svážeme (např. kortaderie).stébla

Okrasné trávy připomínají původní přírodu

Okrasné trávy znamenají návrat člověka k čisté přírodě. Některé jsou vhodné pro otevřené velké prostory, jiné zdobí zákoutí, mohou být krásnou solitérou, nebo ozdobou třeba terasy. Ke každému místu existuje vhodná tráva, nízká, vyšší i vysoká, s barvami od bílé, zelenkavé, modré až po panašované.
Traviny můžeme různě kombinovat s dalšími rostlinami – ať už s trvalkami nebo dřevinami. Buď ve skupině dominují, nebo se dobře doplňují, anebo vytvářejí pěkný zajímavý kontrast.

Chceme-li osadit větší plochy, zvolíme třeba ozdobnici (Miscanthus) nebo kortaderii ( Cortaderia), ve stinných místech se dobře daří například  ostřici (Carex) nebo použijeme třeba biku lesní (Luzula sylvatica).