zdroj Pixabay

CEDR JE VZNEŠENÝ JEHLIČNAN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

 Cedr (Cedrus) pochází z hornatých oblastí Asie či severní Afriky, patří k horským stálezeleným dřevinám, které dosahují nejen mohutného vzrůstu (běžně přes dvacet metrů, ale známé jsou i čtyřicetimetrové stromy s tloušťkou kmene cca tři metry), ale také se dožívají dlouhého věku (tisíc let není mezi nimi velkou vzácností).

Cedr má velmi pevné dřevo

Je to jehličnan s dlouhými téměř vodorovnými větvemi, jež obrůstají postranními krátkými větvičkami, a vytváří jakoby tvar deštníku. Jeho dřevo je nejen pevné, ale velmi odolné – jak proti hmyzu (proto se z něj vyrábějí například šatníky), tak i proti houbovitým chorobám. Vzpřímeně rostoucí šištice jsou buď štíhlé samčí (dlouhé asi 5centimetrů), nebo vejčité samičí (až 10 cm dlouhé) – ale v našich podmínkách se jich dočkáme až po mnoha letech.

Cedr na naší zahradě

Pokud se rozhodneme pěstovat na zahradě cedr, musíme vybrat ten správný druh. Jeho pěstování bude potřebovat nejen naši lásku, ale hlavně naši trpělivost, a také prostor (je to skutečně mohutná dřevina) a také čas, který mu musíme věnovat. Je prostě poněkud náročnější než ostatní běžně pěstované jehličnany.
Cedr je poměrně citlivý na chlad – mráz je pro něj nebezpečný, hlavně v prvopočátku – (v prvních letech jeho života).

Jak jej máme pěstovat

Vyžaduje slunné stanoviště chráněné před větrem, zcela nevhodná je strana severní a návětrná, protože nesnáší mrazivý vítr. Zálivka není u cedru tak důležitá – nevadí mu totiž sucho (ovšem nesmí být dlouhodobé, pak by nám jehličnan rostl velmi pomalu). Ale naopak dlouhodobé přemokření může zavinit zahnívání kořenů. Má rád propustnou půdu obohacenou kompostem – spíše kyselou, vápenatá mu nevyhovuje, protože neprospívá jehlicím (cedr himalájský vápník v půdě nesnáší).
Vysazujeme jej – nejlépe na jaře, aby stihl co nejrychleji zakořenit. Aby dobře přezimovaly, musíme mladým hlavně těm nově vysazeným stromkům poskytnout ochranu před mrazem – vhodnou přikrývku a vydatnou zálivku.

Výběr záleží na podmínkách

V prodejně si necháme od odborníků poradit, který z běžně dostupných druhů cedru by se hodil do naší zahrady. Například:
Cedr atlantský nebo také obecný (C. atlantica) patří mezi nejodolnější, ale je velmi mohutný.
Cedr převislý (C. pendula) má deštníkovou korunu a krásné modrostříbrné jehličí.
Cedr himalájský (C. deodara) vůbec nesnáší mráz a vápník v půdě, má krásné převislé větve.
Cedr libanonské (C. libani) roste pomalu a je velmi citlivý na mráz. Je asi nejznámějším cedrem (vidět ho můžeme i na Libanonské vlajce).
Cedr sibiřský (C. sibirica) je také velmi oblíbeným. Jeho plody jsou vzácné piniové oříšky. A na rozdíl od ostatních snáší dobře mráz.