zdroj Pxhere

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ JE HIT

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Chcete pěstovat na zahradě rostliny okrasné a zároveň i užitečné? Hledáte rostlinu s krásnými a současně i chutnými plody? Potřebujete rostlinu, která je zdravá a navíc prý prodlužuje život?
Pak si pořiďte rakytník – keř, který má širokou využitelnost a mnoho příznivých účinků na naše zdraví.

Rakytníku říkají citroník severu

Rakytník řešetlákový je také občas díky svému vysokému obsahu vitamínu C označován jako citroník severu. Jeho plody jsou nejen jedlé, zdravé a léčivé, ale navíc mají i osvěžující jemně kyselou chuť. Dřevinu zdobí i v zimě. Konzumují se syrové nebo různě upravené (sušené, nakládané i jinak tepelně zpracované).
Mají vysoký obsah cenného vitamínu C (víc než citrusy), ale také další důležité vitamíny jako A, B, D, E, F, K, P, beta karoten(víc než mrkev), kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny, minerální látky, aminokyselin, mastné kyseliny omega 3… Zvláštní význam má i rakytníkový olej, který se lisuje zastudena, má oranžovou barvu, charakteristickou vůni a všechny vitamíny jsou v něm zachovány – je to vlastně přírodní koncentrát vitamínů.
Díky obsahovým látkám regulují plody rakytníku krevní oběh, zlepšují činnost svalů, šlach, kloubů, vaziva, kůže, nehtů i vlasů. Podporují imunitní systém, činnost jater i tvorbu žluči a také růst vlasů. Odstraňují únavu, zvyšují potenci a snižují riziko infarktu. Pomáhají při revmatismu, ateroskleróze, nemocech ledvin i štítné žlázy. Dokáží tlumit bolest. Mají antidepresivní účinek, posilují zrak, upravují hladinu cholesterolu. Rakytník pomáhá také při rýmě, zánětech dutin i při gynekologických onemocněních a nehojících se ranách.

Rakytník není náročná dřevina

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je opadavý trnitý keř nebo strom dosahující výšky tří až pěti metrů. Je to rostlina dvoudomá (na opylení potřebujete samčí i samičí rostlinu), má celistvé listy, jednopohlavné (samčí a samičí) květy, plodem je kulovitá peckovice.
Půda – nesmí být kyselá, do těžší půdy přidáme pro odlehčení písek. Při výsadbě bychom měli myslet na to, že o opylení květů se stará vítr a podle toho volit umístění jednotlivých keřů (samčí by měla stát v hlavním směru větru).
Rakytník vytváří mnoho odnoží – ty buď odstraňujeme, nebo s nimi počítáme už při výsadbě a vytvoříme kolem zábranu (asi šedesáticentimetrový plastový pás, který vložíme do země). Je to nenáročný dřevina, nemusíme ji ani zalévat, ani hnojit (asi po dvou letech můžeme přidat kompost). Rakytník vytváří širokou korunu, uvnitř opadává, na vnější části rostou plody. Abychom rostlinu prosvětlili, odplozené větvičky zkracujeme. Samčí rostliny stříháme každé dva až čtyři roky.
Sběr plodů začíná, až když získají typickou oranžovou barvu – sklizeň musíme provést rychle, protože po dvou týdnech ovoce zesvětli a má zatuchlou chuť. Musíme použít rukavice, protože rostlina je trnitá.