zdroj Pixabay

BRAMBOŘÍK PŘINÁŠÍ RADOST

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Bramboříků je v tomto období všude plno. V květinářství i v supermarketech nám nabízejí na výběr rostliny v nejrůznějších barvách i velikostech. Svými barvami zpříjemňuje sváteční chvíle i celé zimní období. Patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám už z dob našich babiček. Díky panelákovým bytům považujeme dnes brambořík spíše jako rostlinu krátkodobou a většina lidí jej po odkvětu vyhodí. Ale příští rok opět té kráse neodoláme…

Brambořík je okrasná rostlina

Brambořík (Cyclamen) se pěstuje nejen jako pokojová hrnková rostlina, ale také k řezu křehkých květů. R
od obsahuje asi dvacet druhů, všechny vyšlechtěné kultivary jsou odvozeny od bramboříku perského (Cyclamen persicum), který pocházel ze Středomoří a Malé Asie. Ten není mrazuvzdorný, je menší, méně vzhledný, ale zároveň je odolnější a méně náročný – dnes už jej na trhu nenajdeme. Zato středem pozornosti se v poslední době staly minibramboříky.

Kvete hlavně v zimě a na jaře

Vyrůstá z kulovité hlízy, ta může být jednoletá nebo dvouletá, ale některé druhy vydrží i více let. Z hlízy vyrůstají dlouhé řapíky s atraktivními sytě zelenými listy a na dlouhých stopkách se objevují jednotlivé krásné něžné květy zbarvené od fialové a šarlatové přes růžovou až po bílou. Některé květiny mají proužky, jiné zase zbarvené okraje.

Zahradnická maturita

Zkušení zahradníci říkají, že zahradnickou maturitu složil ten, komu brambořík opět rozkvetl. Ale není to tak složité, potřebuje jen o něco větší péči než známá africká fialka (Saintpaulia). Když si přineseme brambořík domů, musíme jej nechat aklimatizovat na chladnějším místě s vyšší vlhkostí vzduchu. Teprve později jej můžeme přinést do místnosti s pokojovou teplotou. Ne vždy se však podaří udržet květinu déle než několik týdnů. Většinou začnou její květy vadnout, listy žloutnou… Ale pokud vyhovíme jejím nárokům, můžeme ji pěstovat řadu let.

Jak na brambořík

  • Brambořík vyžaduje vydatnou zálivku (a to i při nižších teplotách) – zaléváme odstátou vodou do misky (nikdy shora, mohlo by dojít k hnilobě listů i poupat). Přebytečnou vodu, která zůstala v misce zhruba hodinu po zalití, vylijeme. Substrát udržujeme stále mírně vlhký, avšak ne přemokřený.
  • Rostlině vyhovuje vzdušná vlhkost, proto květináč postavíme na misku s oblázky, nebo použijeme rozprašovač.
  • V době růstu a květu hnojíme univerzálním hnojivem pro pokojové rostliny jednou za 7 až 14 dní.
  • Bramboříku vyhovuje světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků.
  • Důležitá je pro něj hlavně teplota, chladnější místo je vhodnější než vyhřáté pokoje, při vyšších teplotách totiž rostlina nekvete a trpí. Minimum pro pěstování bramboříku je 10 °C a maximum 18 °C, nejvhodnější teplota je tedy mezi 12 a 15 °C.
  • Brambořík přesazujeme, jakmile nasadí nové listy do květináče jen o něco málo většího.
  • Použijeme zeminu na pěstování pokojových rostlin nebo substrát s přídavkem rašeliny. Třetina hlízy by měl zůstat nad zemí.

Brambořík nám odkvetl

Po odkvětu ho nemusíme vyhazovat. Skončíme se zaléváním i s hnojením. Listy uschnou a rostlina si potřebuje odpočinout. Můžeme vyzkoušet starou radu: Koncem května ponoříme celý květináč (z pálené hlíny) na chráněné místo v zahradě – nejlépe pod rozložitý keř, kde bude hlíza chráněna před deštěm a sluncem.
Jakmile brambořík nasadí nové listy, můžeme jej odnést zpátky domů, anebo jej necháme přes léto venku a uklidíme ho až před příchodem přízemních mrazíků – raději už začátkem října.