zdroj Pixabay

JAKOU OCHRANA ZAHRÁDKY ZVOLIT

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Recepty, Zelenina by walsla

Správný zahrádkář se snaží o krásnou zahradu, dobrou sklizeň chutného ovoce i zdravé zeleniny – a většinou chce vypěstovat vše bez chemických přípravků. Snaží se vyvarovat všech nabízených chemikálií – dusičnany, těžké kovy, pesticidy… Pak ale objeví ve svém zeleném království škůdce nebo choroby – a ví, že musí rychle zasáhnout. Hledá pomoc u osvědčených přírodních prostředků, které přebíráme od svých předků, od přátel apod. Ale mnohdy ani ty staré dobré rady nemusí být nejlepší.

Nejlepší je prevence

Pustíme-li se do pěstování jakékoliv rostliny, měli bychom hned od samého začátku uplatňovat všechna možná preventivní opatření, abychom získali velkou a zdravou úrodu. Začneme už výběrem rostlin, volbou správné odrůdy, zvolením vhodného stanoviště… musíme dodržet termín výsadby či výsevu, osevní plán, udržet optimální vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami…zajistit rostlinám přiměřenou výživu, zálivku… Nesmíme zapomenout ani na zohlednění pozitivních či negativních vlivů sousedících rostlin.
Ano – není toho málo, na co nesmíme nezapomenout, co všechno zajistit, a navíc i když všechno dodržíme, neznamená to, že máme vyhráno.

Někdy však prevence nestačí

Tolik jsme se snažili, na nic nezapomněli, přesto se na našich rostlinách objevili škůdci nebo nějaká choroba. Abychom mohli rostlinám pomoci, musíme nejprve jejich nepřítele správně diagnostikovat. Pak je nutné určit práh škodlivosti a nakonec se musíme rozhodnout: je poškození únosné, anebo budeme muset zakročit. A pokud ano – jak.

Ochrana mechanická, biologická nebo chemická?

Možná to bez chemie ještě zvládneme a zkusíme ochranu mechanickou. Jestliže škůdcem jsou třeba housenky, věnujeme jim trochu času a ze zeleniny je sebereme. Porost však musíme stále pravidelně kontrolovat.
Kromě chemické metody nám ještě zbývá možnost biologického způsobu boje. Ten však předpokládá poměrně velké znalosti ekologie, neboť využívá k ochraně rostlin živé organismy – predátory škůdců. V každém případě je podmínkou úspěšnosti rychlý zásah dřív, než dojde k závažnému rozmnožení škůdce.

Výluhy z bylinek i tabáku

Mezi zahrádkáři koluje spousta „zaručeně osvědčených“ přírodních receptů, jak na škůdce. Běžně se využívají postřiky nejrůznějšími výluhy z bylin (například: kopřiva, přeslička, pelyněk, máta, rajčata, křen…).
Někdo nedá třeba dopustit na výluh z tabáku. A víte, že ten může být toxičtější než povolené pesticidy?