zdroj Pxhere

ZAHRADA BEZ CHEMIE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zanedlouho se příroda začne probouzet a nastane nové vegetační období. Mnoho zahrádkářů si připravuje osevní plány, někdo se připravuje na výsadbu nových dřevin, někdo zase vybírá nové druhy trvalek jiný uvažuje o založení skalky… I když se to nezdá, zahrádka sice spí, ale čeká na nás, na naše nové nápady.
Když si uvědomíme nebezpečí hrozící při používání chemických prostředků, možná budeme uvažovat o pěstování bez chemie.

Důsledky chemie v zahradě

K chemii občas – i když jistě neradi – přistoupíme. Co všechno se však může díky přílišnému používání chemických prostředků na zahrádce přihodit? Při velmi častém používání postřikových ochranných látek, které škodí lidem, zvířatům i drobnému užitečnému hmyzu, především včelám může dojít i k dlouhodobému zamoření zahradního prostředí jedy a samozřejmě i karcinogeny. Zahradní chemie je nejen jedovatá, ale také značně drahá a aplikace postřiků dost pracná.

Zahrada se stává sterilní

Pravda – zahrada je sice bez škůdců, ale stává se jaksi sterilní, což by určitě nemělo být cílem dobrého zahradníka. Sterilní zahrada má totiž velkou nevýhodu – ztrácí svou kvalitu i léčivé vlastnosti výpěstků. Bez absolutního ohrožení možných škůdců a nemocí si totiž rostliny přestanou automaticky vytvářet vnitřní ochranné látky – a ty zase potřebuje naše tělo. Je to známý přírodní koloběh.

Hnojiva

Pokud používáme v zahradě levnější chemická hnojiva, ta bohužel obsahují více nepotřebné a neužitečné zátěže, hrozí nebezpečí, že „zamoříme“ půdu, která by se časem mohla stát i neúrodnou. Stejně nebezpečná je i vysoká dávka hnojiv (především v suché půdě), případně nevhodné termíny hnojení – nepříznivě působí na rostliny, ale zároveň i na půdní organismy – tedy bakterie a další mikroflóra, ty mají velký vliv na úrodnost půdy.

Avšak

Nicméně musíme přiznat, že zahrada není standardním biotopem a místo pro chemii tu určitě je. Nic se však nesmí přehánět. Na malých plochách, kde se zahradničíme pro radost z přírody, čerstvého vzduchu, ze zeleně i pro radost z pohybu, se lze většinou bez chemie obejít, nebo alespoň bez většího množství. Což samozřejmě nejde aplikovat na zemědělce, kteří se pěstují zeleninu či ovoce ve velkém.
Takže na závěr musíme připomenout, že racionální používání hnojiv i pesticidů prostě do rostlinné výroby přece jen patří.