zdroj Pixabay

BORŮVKY I NA NAŠÍ ZAHRÁDCE

In Ovoce, Poradna by walsla

Není to tak dávno, kdy se na borůvky chodilo jen do volné přírody. V posledních době je čím dál přísněji borůvčí chráněno, a nejen tehdy, nachází-li se na území přírodních rezervací. Mnohdy se stalo obětí industrializace lesnictví, ale také bezohlednosti sběračů. Ale borůvky jsou nejen dobré, ale také zdravé. Proto hledali pěstitelé náhradní řešení.

Pěstování borůvek v zahrádkách

Nová řešení se skutečně našla a borůvky se začaly pěstovat na zahrádkách. Zprvu jen několik průkopníků a odvážlivců, ale stále jich přibývá a my si dnes na borůvkách můžeme pochutnávat dokonce i mimo hlavní sezónu.
Vhodná k pěstování je borůvka, kterou známe pod názvem borůvka americká nebo borůvka velkoplodá – její botanický název je Vaccinium corymbosum. Borůvky se mohou pěstovat téměř na celém našem území, kromě poloh s větší nadmořskou výškou (tedy nad 800 metrů).

Výsadba na jaře i na podzim

Nejvhodnějším časem výsadby je podzim nebo začátek jara. Použijeme pouze sazenice získané vegetativně – to znamená zakořeněním odřezků. Koupíme je v polo kontejnerech, které by měly být zárukou dobře vyvinuté kořenové soustavy. Před výsadbou kořenový bal rostliny ponoříme asi na 1 hodinu do vody a po vysazení do půdy pak dobře zalijeme.
I když je borůvka samosprašná, měli bychom vysadit alespoň dvě odrůdy se stejným časem kvetení, abychom si zajistili vyšší úrodu. Borůvky vysazujeme na slunečné, ale ne příliš horké místo, protože ve stínu dávají jen nízkou úrodu.

Nároky na půdu

Určitým problémem při pěstování borůvek jsou jejich nároky na složení půdy. Borůvka zahradní totiž potřebuje půdu písčitou nebo písčito-hlinitou, s velkým obsahem organického materiálu, a navíc se značně kyselou půdní reakcí.
Pokud naše půda splňuje všechny požadavky i dostatečnou kyselost, vykopeme jámy pro výsadbu. Široké by měly mít asi 1 metr a do hloubky cca 40 až 50 cm. Borůvky totiž zakořeňují poměrně mělce. Na dno jámy nasypeme křemičitý písek nebo štěrk, vznikne dobrá drenáž pro odvod přebytečné vody.
Jestliže však na zahrádce máme půdu zcela nevhodnou – příliš mokrou, těžkou a jílovitou, není třeba to hned vzdávat a hned se s naším snem o pěstování modrých bobulek rozloučit. Jen je nutné si prostor na pěstování upravit. V místech, která určíme na výsadbu, vyjmeme původní půdu a do prohlubní místo ní dáme směs z písku a rašeliny (nejlépe z vřesoviště). Mohli bychom také výsadbové prohlubně odizolovat od okolního prostoru fólií nebo i betonovými skružemi.

Jak se o keříky postarat

Na hnojení borůvek používáme zejména dusíkatá hnojiva.
V prvních letech po výsadbě věnujeme pozornost ošetřování půdy. Okolí rostlin udržujeme čisté a pečlivě chráníme proti plevelům. Protože borůvky mají kořeny blízko pod povrchem, namísto okopávání raději vytrháme plevel ručně. Nejlepším způsobem ošetřování je však mulčování.

Mulčování

Vrstva nastýlky má být 5 až 10 cm vysoká. K borůvkám je nejvhodnější dřevěná kůra z borovic nebo smrků, s úspěchem se využívají i piliny z jehličnatých dřevin, anebo posečená suchá tráva, sláma, kompost, rašelina. Mulčovací materiál zároveň dodává půdě organický materiál. A v zimních měsících navíc nastýlka chrání jemné kořeny borůvky před promrznutím. Po třech až čtyřech letech se má nastýlka obnovit.

Řez ovocné dřeviny

Po vysazení ponecháme na rostlině jeden až tři nejsilnější vzpřímeně rostoucí výhony. Mírně je zkrátíme, aby se dobře rozvětvily. Ostatní výhonky odstraníme až u země, aby zbytečně neodčerpávaly rostlině živiny.
Květní pupeny se vytvářejí na jednoletých výhonech, které rostou přímo od kořene rostliny. V příštích letech ponecháváme na doplnění dva až tři vzpřímeně rostoucí jednoleté výhony tak, aby měl keř v době plné plodnosti 7 až 12 výhonků různého stáří. Plná plodnost nastává u borůvek asi v 7. až 8. roce po výsadbě.
Nejvhodnější časem pro řez keře je jaro, kdy jsou už dobře patrné škody, které zima napáchala. Nejdříve tedy odstraníme ty části rostliny, které jsou poškozené mrazem. Pak přijdou na řadu staré už neplodící a také slabé větvičky, které zbytečně keř zahušťují a brání průniku světla.

Borůvka potřebuje vodu

Borůvka patří k ovocným keřům, které potřebují dostatek vody. Ale přemokření by jí uškodilo. Je tedy důležité zajistit při sázení keře dobrou drenáž, která bude přebytečnou vodu odvádět. Proto nemůžeme borůvky vysazovat do zamokřené či častěji zamokřované půdy. Rovnoměrné a pravidelné zavlažování má velký vliv na úrodu i na kvalitu a chuť plodů. Zaléváme nejlépe měkkou, pokud možno dešťovou vodou, která neobsahuje mnoho minerálních solí.

Nové druhy borůvek

V poslední době se u nás objevily i nové druhy borůvek, které vznikly křížením borůvky vysoké a borůvky úzkolisté – je to tak zvaná borůvka nízká. Má skutečně nízký habitus a lze ji pěstovat nejen na zahrádce, ale i ve vhodných nádobách umístěných na balkonech a terasách. Budou nám chutnat čerstvé, ale dají se i různě zpracovávat, stejně jako borůvka zahradní.