zdroj Pixabay

I NOVÉ LETNIČKY DO ZAHRÁDKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Na pultech zahradnických prodejen se semeny  stále objevujeme nějaké nové odrůdy – a samozřejmě to platí i o letničkách. Možná nejsou zcela nejnovější, možná jsme si jich jenom nevšimli, anebo jsme neměli možnost je koupit – ale letos (jak si jistě každý rok slibujeme) to napravíme.

Přichází čas pro staronové letničky

Ať už jsou to nové odrůdy, nebo květiny, které jsme ještě nezkoušeli sami pěstovat, určitě už si představujeme, jak se budou na našich záhoncích, v truhlících či jiných okrasných nádobách vyjímat. Právě začíná období, kdy se některé letničky mohou začít ze získaných semen předpěstovávat.

Například takový zajímavý hledík

Čarodějný hledík sice učaroval milovníkům letniček již před mnoha lety. Jeho barevná škála je skutečně široká, kromě nejčastěji pěstovaných žlutých a oranžových si určitě oblíbíte i růžové, cihlově červené či zářivě bílé. „Tygrovaný“ vzhled kvítkům dodávají skvrny na květech. Poslední novinkou hledíků je ´Maximum´, jehož veliké květy dosahují až 8 cm a z velké nabídky barev si jistě každý vybere.

S hledíkem opatrně

Jeho pěstování vyžaduje trpělivost a zkušenost. Semena se vysévají v únoru až v březnu. Použijeme kvalitní substrát, na který semínka hledíku vysejeme, jemně přitlačíme a zajistíme pro dobu klíčení dostatek světla. Jakmile rostlinky dostatečně dorostou, pikýrujeme je do připravených nádob. Na záhon nebo do bedýnek je vysazujeme až ve druhé polovině května, kdy je už neohrozí mrazíky.
Nezapomeneme na důležitou radu: hledíky mají rády částečné zastínění a jejich substrát nesmí proschnout, měl by být stále mírně vlhký.

Muškát lze vypěstovat i ze semen

Muškáty se dlouho rozmnožovaly jenom řízkováním, ale v posledních několika letech si můžeme koupit i jejich osivo a pustit se do toho sami. Předpěstování sice trvá o něco déle, ale zato máme záruku, že získáme rostlinky zdravé (bez virových i bakteriálních chorob).
Nové osivo na trhu je odrůda ‘Horizon Ripple Raspberry’ s panašovanými květem, jeho jemně růžová barvu překrývá karmínově červené žilkování. Je to rostlina kompaktní, zdravá, bohatě a neúnavně kvetoucí až do pozdního podzimu.

Semena muškátu a kvalitní substrát

Vyséváme je v únoru do hloubky jen asi 3 milimetry, přikryjeme  a udržujeme teplotu od 21 do 24 stupňů Celsia. Když malé semenáčky pikýrujeme, už takové teplo nepotřebují – stačí 20 stupňů a o dva měsíce později jen 16 stupňů Celsia. Jestliže stihneme vysít muškáty v únoru, první květ se objeví už v květnu.
A aby nám dlouho kvetly, dopřáváme jim plné slunce, dostatek vláhy a pravidelné hnojení. Nezapomínáme odstraňovat odkvetlá květenství – odmění se nám kvetením až do prvních podzimních mrazíků.