zdroj Pixabay

JEDNY NŮŽKY NA ZAHRADU URČITĚ NESTAČÍ

In Poradna by walsla

Nůžky potřebujeme na zahradě skoro každý den. Musíme přese odstřihnout postupně odkvétající trvalky či letničky. Živý plot už čeká, až jej dotvarujeme, suché větvičky na stromech a keřích je třeba odstranit, okraje trávníků zase potřebují ruční zástřih. Každá činnost však vyžaduje jiný typ nůžek. Jiné bude mít sadař, jiné milovník bonsají, jiné potřebujeme na okrasné traviny… Kvalitní zahradní nůžky jsou výborným pomocníkem po celý rok.

Jedny nůžky si se vším neporadí

V zahradě je skutečně mnoho činností, při nichž vhodné nůžky budeme mnohokrát potřebovat. Je jisté, že na všechny plánované činnosti nám jedny nůžky docela určitě stačit nebudou. Než si zajdeme do obchodu se zahradnickými potřebami, dobře si před nákupem promyslíme, co budeme nejčastěji stříhat. Jaký druh nůžek bude nejvhodnější do naší zahrady.

Speciální typy nůžek ušetří práci

Samozřejmé, že se nám bude nejlépe pracovat s ostrými nůžkami, které stříhají přesně a čistě, a navíc dobře padnou do ruky. Na různé činnosti v zahradě jsou vhodné různé typy nůžek. Kovadlinkové nůžky – jsou vybaveny jednou ostrou čepelí, která dopadá na ocelovou kovadlinku. Jsou určeny na stříhání tvrdého dřeva, odstraňování starých a suchých větví, například na prostříhávání starých výhonů růží a dalších dřevin. Na stříhání mladých rostlin se nehodí, poranily by totiž jemné pletivo rostliny.

Dvoubřité nůžky mají dva nože. Ty zase dovedou lépe stříhat živé a čerstvé větve, mladé a zelené rostliny, okrasné květiny.
Běžné dvoubřité nůžky, které známe z domova, se nám budou hodit na stříhání provázků, lýka, černých folií, netkané textilie… Špičaté dvoubřité se hodí na zastřihování šlahounů, stonků odkvetlých rostlin, zvládnou jak měkkou lodyhu, tak i drobnější větvičky.

Kvalitní nůžky se vyplatí

Na co také nezapomenout při výběru? Díky kvalitním nůžkám můžeme pracovat rychle a přesně, aniž bychom museli vynakládat velkou námahu.Držme se několika základních pravidel:

  • Docela určitě se vyplatí kvalitní nerezavějící ocel, která je odolná proti korozi a nemusíme se pak bát používat nůžky ve vlhkém prostředí (déšť, rosa, vlhká tráva).
  • Vyplatí se nůžky, které mají povrch ostří s nepřilnavou úpravou – na tu se nelepí zbytky zeleně. Lépe se čistí a jsou chráněny před korozí.
  • Vhodnější budou určitě nůžky robustnější s delším ostřím a velkými úchytovými oky, abychom mohli pracovat i v rukavicích.
  • Ergonomická rukojeť umožňuje držet nůžky na dvou místech, podle toho jestli stříháme tenké výhonky nebo když potřebujeme přestřihnout silnější větev.
  • Vhodné jsou také rukojeti s měkkými plasty, které umožňují různou šířku rozevření nůžek, a tak se přizpůsobí velikosti ruky.
  • Některé nůžky jsou vybaveny jedno ručním bezpečnostním zámkem, lze je jednoduše zavřít, dobře přenášet i bezpečně skladovat.
  • Aby dlouho vydržely – nepokládáme rozevřené nůžky na hlínu, písek či na kameny, aby nám zůstaly dlouhou dobu ostré a bez zubů.

Na internetových stránkách (například: https://zahradni-nuzky.heureka.cz/) si můžete vybrat podle své potřeby, je však určitě lepší si nůžky v obchodě dobře vyzkoušet.