zdroj Pixabay

OBRUBA ZÁHONŮ – JAKOU ZVOLIT

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Obrubu záhonu potřebujeme všude tam, kde potřebujeme oddělit záhon od jiné části zahrady – od trávníku, od okrasné nebo užitné plochy. Pokud zajdeme do specializovaných obchodů, nabídnou nám celou řadu obrub lišících se od sebe tvarem i materiálem. Pro co bychom se měli rozhodnout? Oddělení záhonů obrubou je praktické, ale zároveň působí záhony upraveně.

Vždy respektujeme ráz zahrady

Při rozhodování, kterou obrubu zvolíme pro okraje záhonů, volíme většinou to, co se nám nejvíce líbí. Musíme však mít na paměti, že je třeba respektovat ráz celé zahrady. Jak originálně zvýšit dojem z okrasných záhonů na zahrádkách i předzahrádkách. Z nabízených materiálů se setkáme především s lemy betonovými, kamennými, plastovými, anebo dřevěnými.

Okraje betonové

Nejoblíbenější jsou palisády kruhové a půlkruhové, ale k dostání jsou i okraje s průřezem čtvercovým či mnohoúhelníkovým. Protože výrobci udávají přesné rozměry, jednoduše si spočítáme potřebné množství a nebudeme mít mnoho odpadu. Rozhodneme-li se pro betonový lem, pak je to řešení na dlouhou dobu, neboť vydrží mnoho let. Jsou však dražší, než ostatní materiál a také fyzicky náročnější na zpracování. Tento druh obruby totiž požaduje pevný betonový základ. Navíc jako doplňky z betonových prvků pak lze ještě postavit zídky, obrubu či stavbu zpevněných ploch.

Cihlové okraje

Jsou podobnou variantou a spolehlivou náhradou betonu – jsou to vlastně napodobeniny hladkého betonu v barevných odstínech od hnědé až po oranžovou. Nejvíce ladí se záhonem klasická červená pálená cihla. K cihlovému okraji se přikloníme, pokud nechceme dělat betonový základ – ten totiž v tomto případě není potřeba.

Dřevěné obruby

Dřevo je přírodní materiál a nikdy nepůsobí rušivě. Hodí se dokonale do každé zahrady. Nechceme-li si přidělávat práci s betonovými prvky a betonovým podložím, jsou dřevěné okraje nejlepším a také nejrychlejším řešením. V obchodech si můžeme zvolit dřevěné palisády, které velmi snadno umístíme do země, bývají s půlkulatým či kulatým průřezem.
Nevýhodou dřevěných obrub je jejich kratší životnost. Musíme počítat s tím, že v nedaleké budoucnosti budeme muset řešit tento problém znovu.
Při koupi bychom se měli vždy informovat, jestli byla obruba ošetřena proti vlhkosti, obvykle bývají dřevěné obruby ošetřené pouze základním nátěrem. Neošetřené dřevo vydrží v zemi asi tak čtyři roky. Je tedy důležité, abychom si dřevěnou palisádu vhodným přípravkem natřeli a zvýšili tak její životnost. Šikovní zahrádkáři a kutilové si dřevěné obrubníky vyrábějí sami z kulatiny.

Plastové obrubníky

Plast působí poněkud uměle, proto není nijak v zahradě oblíben. Ale plastové obruby jsou nejrychlejším a nejsnadnějším pomocníkem, když chceme záhony oddělit. Můžeme volit variantu dražší i levnější, ovšem na úkor kvality. Obvykle se vyrábějí v barvě hnědé, terakotové nebo zelené. Plastové obrubníky jsou většinou z vlnitého plastu, který částečně umísťujeme do země. Nemají dlouhého trvání, jsou náchylné na praskání, například po kontaktu se sekačkou, a hlavně po zimě. Abychom jeho životnost o něco prodloužili, zapustíme jej na úroveň terénu.