zdroj Pixabay

ZDRAVÍ, KRÁSA A RADOST NA BALKONĚ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Nemáte zahrádku? Bydlíte v městském panelovém domě? A rádi byste také pěstovali kromě květin i koření, bylinky nebo nějakou zeleninu? Tu přece máme stále konzumovat a nejlépe čerstvou a v našem jídelníčku je jí stále nedostatek.
Nemusíme se vymlouvat, že nevlastníme zahradu. Co nám tedy brání začít pěstovat nějakou chutnou a zdravou zeleninu právě na balkóně.

Co potřebujeme, abychom byli úspěšní

Pěstování zeleniny na balkoně není tak složité, jak by se mohlo zdát. Začneme tím, že si promyslíme několik důležitých podmínek a ujasníme si potřeby a možnosti, které nám balkon nabízí.

Nosnost balkónu
První, co bychom měli zjistit, abychom mohli pokračovat v plánování, je nosnost balkonu. Zjistíme, je-li dostatečně pevný, aby bezpečně unesl trvalé zvýšené zatížení.

Dostatek světla
Důležitá je také orientace balkonu – na jakou světovou stranu jej máme otočený? Bude mít naše zelenina dostatek slunečního světla? Není zastíněn jinými budovami nebo vyššími dřevinami?

Nádoby na pěstování
Samozřejmě je nutné pořídit si vhodné pěstební nádoby. Můžeme použít starší už nepotřebné květináče, truhlíky nebo bedýnky, které pečlivě umyjeme a připravíme na pěstování. Postupně si třeba pořídíme novější – podle našich potřeb a představ.

Umístění nádob
Nádoby lze umístit na podlahu, na zábradlí, nebo je zavěsíme, případně využijeme žebřík a rozmístíme je stupňovitě, anebo je rozvěsíme na mřížky na stěnách balkonu.

Nádrž na vodu a zavlažování
Je dobré si předem promyslet, jak a čím budeme zalévat. Kam umístíme zásobní nádrž se závlahovou vodou. Můžeme-li jednoduše získávat dešťovou vodu, nebo kde budeme nechávat čerstvou vodu odstát. Voda na zalévání by neměla být ani příliš teplá, ani příliš studená. Připravíme si i konvičku a rozprašovač na zvyšování vlhkosti vzduchu.

Co budeme pěstovat
Jestliže s pěstováním teprve začínáme a nemáme ještě žádné zkušenosti, vybereme si nenáročné druhy zeleniny či bylinek.

Pěstební plán
Sestavíme si pěstební plán s přehledem „CO – KDE – KDY“ budeme pěstovat. Během roku, kdy už získáme nějaké zkušenosti, si samozřejmě plán upravujeme a aktualizujeme.

Jdeme do obchodu se zahradnickými potřebami

Substrát
Neméně důležitá při přípravě je také volba pěstebního substrátu, který si musíme zajistit. Možná jej získáme od přítele, zahradníka či známého zahrádkáře, nebo si jej koupíme v zahradnických prodejnách.

Hnojivo
Při koupi substrátu se rovnou informujeme na vhodné hnojivo pro naše budoucí rostliny. Prodavači nám jistě rádia odborně poradí.

Sazenice
Protože už podle pěstebního plánu víme, co budeme pěstovat, koupíme si potřebné osivo. Je však také možné zakoupit si rovnou sazenice.