zdroj Pixabay

VZNEŠENÝ CEDR NA NAŠÍ ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Také jste na dovolené obdivovali krásné jehličnaté stromy mohutného vzrůstu? Také Vás napadlo, že byste je mohli zkusit také pěstovat na své zahrádce? A proč vlastně ne?

Krásný exotický solitér na zahrádce

Pokud chceme mít na zahrádce něco neobvyklého, jedinečného a krásného, zkusme to s obdivuhodným jehličnanem – cedrem. Těmto exotickým stromům se u nás kupodivu dobře daří. Cedr pochází z Blízkého východu – doma je v Libanonu, Sýrii, Turecku, na Kypru či v severní Africe, roste v Maroku, Alžírsku, ale také v Himalájích.
Je to rod horských dlouhověkých jehličnanů, které dosahují skutečně mohutného vzrůstu – trošku příbuzný s borovicemi, ale také s jedlemi.

Libanonský cedr v Bibli

Libanonský cedr (Cedrus libani) byl obdivován, pěstován a využíván od starých časů, na mnoha místech je o něm zmínka v Knize knih – Bibli. Z cenného cedrového dřeva se totiž stavěly chrámy i paláce, vyhledávali ho i na stavbu lodí. Roste v horských oblastech, kde je zvyklý na drsné podmínky – suché léto a sněhová pokrývka. Tak jako u nás.
Kromě libanonského cedru najdete i cedr atlaský (Cedrus atlantica), který roste na africkém pohoří Atlas, a ve vysokých Himalájích je to cedr himálajský (Cedrus deodara).

Jak cedr poznáme

Cedr vypadá podobně jako modřín, ale zatímco náš známý opadavý jehličnan ztrácí před zimou svou okrasu, cedru jehličí neopadává. Je to mohutný nádherný strom, v oblasti Středozemního moře dorůstá až 40 metrů – u nás je to jen několik metrů. Cedry mají silné kmeny se širokou korunou a většinou nepravidelně uspořádanými větvemi.

Jaký z cedrů můžeme pěstovat u nás

V našich krajích se nejčastěji pěstuje cedr atlaský, který roste značně pomalu. Jeho mladé lesklé jehlice už druhým rokem mění barvu na zelenou. Ale můžeme zkusit i převislou variantu – je to cedr atlaský převislý (Cedrus atlantica glauca pendula). Větve se šedozelenými jehlicemi se sklánějí dolů. Právě do našich podmínek se nejvíce hodí druhy poléhavé – jednak dorůstají jen do jednoho metru a jednak jsou odolné proti mrazu

Jak na to

Cedr je jehličnan a ty mají rády vlhčí kyselou humózní půdu. Aby hned zpočátku dobře zakořenil, smícháme mu zeminu s rašelinou a pískem. Miluje slunce, proto mu nabídneme jižní nebo jihovýchodní stranu. Kmen chráníme netkanou textilií, aby mu předjarní sluníčko neublížilo. Pokud by některé jehlice zrezavěly, nemusíme se bát – na jaře vyrostou na cedru nové.