zdroj Pixabay

JDEME NA KRTONOŽKY

In Poradna by walsla

Spolu se hlasitými kobylkami, cvrčky, sarančaty patří i krtonožka k „zvukovému“ rovnokřídlému hmyzu – je mezi nimi největší, nejtěžší a také nejžravější. Dospělá krtonožka totiž tak zvaně „sežere na co přijde“. Bohužel pro zahrádkáře to nejsou jen ponravy, drátovci apod.

Krtonožce říkají na Slovensku medvědík

Krtonožka s vědeckým názvem Gryllotalpa – což doslova znamená „cvrčkokrtek“ (gryllus = cvrček a talpa = krtek). Svým způsobem života se skutečně tento značně velký hmyz (měří 6 cm a váží 3 a půl gramu) skutečně podobá krtkovi. Krtonožka také prožije většinu života pod zemí a také si pomocí silných předních nohou, které jsou přizpůsobeny na hrabání, hloubí chodbičky (ty mohou vést až 15 cm hluboko). Buduje si v podzemí hnízdo, kam samička naklade velká bílá vajíčka (a je jich požehnaně – až 350), která pak hlídá po celou dobu až do vylíhnutí nymf…
Nedospělí jedinci přezimují v hloubce až 2 metry a v dospělce se přemění až na jaře následujícího roku. Dospělec je jemně ochlupený, má tmavohnědý hřbet a světlejší bříško. Na hlavě jsou výrazná tykadla. Je okřídlený a díky zadnímu páru křídel může létat.

Hlučné námluvy

Na rozdíl od krtečka, který vede tichý život, je krtonožka v době námluv krtonožka velmi hlasitá (jako ostatně většina rovnokřídlých).
Sameček hlasitě cvrká a samička tře o sebe přední křídla (krovky), čímž vyluzuje pronikavý zvuk. Jejich svatební cvrčení vychází z podzemní nory.

Krtonožky podrývají záhony

Krtonožky rozrývají půdu, živí se hmyzem a larvami, ovšem to jim nestačí. Většinou napáchají veliké škody na rostlinách, pochutnávají si na čerstvé sadbě i na kořínkách. Na zahrádce škodí také vyhrabáváním chodeb. Vyskytuje se i na lukách, polích, v sadech…

Nejvíce škody napáchá na zahrádkách, protože napadá nejrůznější druhy zeleniny. Může to být mrkev, zelí, rajče, luštěniny, dýně, okurky…

Jak na krtonožku

Nejlepší je preventivní ochrana, která spočívá v ničení hnízd s vajíčky. Přítomnost krtonožky většinou prozradí (kromě nočního zvuku) usychající rostliny. V menších zahrádkách je můžeme odchytávat během noci. Tehdy totiž opouštějí své podzemní chodbičky, aby se mohly pářit, a hlasitě lákají partnera. Nevýhoda pro zahrádkáře je, že se námluvy odehrávají v noci. Takže nám nezbývá než pracovat proti škůdci právě za tmy.

Z různých návnad se osvědčily například:
Květináče zcela ponořené do půdy.
Krtonožky mají rády kompost a polo rozložený hnůj, kterým vyplníme důlky do hloubky asi 35 cm a zasypeme půdou. Tento škodlivý hmyz si v nich najde útočiště a my jej pak můžeme lehce zničit.
Máme také možnost volit chemickou ochranu.