zdroj Pixabay

PICHLAVÁ KRÁSA V ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Letos jsme se dočkali velké sněhové nadílky. Během zimních měsíců jsme poctivě sníh setřásali, aby svou vahou nepolámal větve pichlavých okrasných stromů – tedy jehličnanů, protože na jehličí se sníh dobře zachycuje. Třeseme větvemi, případně můžeme před příchodem zimy stromek dokola obvázat provázkem.

Zima pomalu končí – co nás čeká

Než k nám přiběhne jaro, musíme si důkladně promyslet, jaké práce nás čekají v tomto období na zahrádce. Jednotlivé činnosti si naplánujeme, abychom byli připraveni a vše stihli. Určitě se to týká i vysazování nových stromků. A nemusí to být jen jehličnany, ale i dřeviny ovocné, listnaté či okrasné.

Připravujeme se na práci s výsadbou

Protože jsme dobří zahrádkáři, připravili jsme si jámy na jarní přesazování dřevin již na podzim, aby v nich půda dobře zvětrala. Nyní bychom měli zkontrolovat, v jakém stavu předpřipravené jámy jsou. Velikost jámy určuje kořenový bal, protože jehličnany přesazujeme i s ním. Jáma by tedy měla být dva až tři krát větší, než je samotný bal.

Vysazujeme i přesazujeme

Pro přesazování jehličnanů je nejvhodnějším obdobím přelom března a dubna – měli bychom to každopádně stihnout před začátkem rašení. Pokud to z nějakého důvodu nevyjde, druhým vhodným obdobím je pak druhá polovina až konec léta – tedy srpen až září. Při pozdějším termínu, by nemusely jehličnany dobře zakořenit a mohly by uhynout.

Nesmíme zapomenout na vodu

Přivezli jsme si dřeviny s kořenovým balem, který by během přepravy, nebo i delšího skladování mohl vyschnout. Celý bal tedy opatrně namočíme do vody, aby do kořenů dobře pronikla. Pokud je zabalen v jutě – pak ho namočíme i s ní, jestliže je však v obalu z plastové fólie, měli bychom fólii propíchat, aby se voda dostala ke všem kořínkům.
Vždy se musíme snažit, abychom kořenový bal nijak neporušili.

A pustíme se do výsadby

Jámu jsme zkontrolovali, jehličnan dostatečně zavlažili. Do dna jámy dáme část zeminy z horní vrstvy jámy. Stromek postavíme do jámy tak, aby byl jeho kořenový krček ve stejné výši, jako byl v původním kořenovém balu. Pak jámu zasypeme zbylou zeminou, do které přidáváme dobře rozložený kompost, listovku, případně i rašelinu s pískem. Kolem dřeviny vytvoříme z nahrnuté hlíny misku na zachytávání vláhy. Pak dobře zalijeme.
Pravidelnou zálivku bychom měli zajistit i pro další období. Proti vyschnutí chráníme novou výsadbu dřeviny nastýlkou z rašeliny, dřevěné kůry či ze štěpků.

Aby se nám stromek nevyvrátil

Aby se nevyvrátil, stromek raději zajistíme. Pro první rok, než (především štíhlé jehličnany) dobře zakoření, zabezpečíme proti vyvrácení – použijeme dřevěnou tyč, kterou zatlučeme tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Tyč přivážeme k horní části kmínku.