zdroj Pixabay

ZELENINOVÝ PLÁN VÝSEVU A VÝSADBY JE HOTOV

In Poradna, Zelenina by walsla

Zelenina by měla být každodenní součástí našeho jídelníčku. Ale jakou zeleninu pěstovat právě na té naší zahrádce? Rozhodování pravda není snadné. Musíme brát ohled na podmínky, které u nás můžeme zelenině nabídnout. Nejdůležitější je jakou máme kvalitu půdy, na jaké stanoviště budeme vysazovat… Budeme muset zalévat hodně nebo stačí málo, svítí na pozemek sluníčko celý den a tak dál…

Vydáme se do obchodu se semeny

Zima je období příprav. S tužkou a papírem kreslíme a plánujeme budoucí záhony nebo pařeniště. Sepisujeme co nakoupit a doufáme, že v obchodech se semeny budou mít všechno, co potřebujeme. Moc času na přípravné práce už nemáme. Konečně se vydáme na nákup do obchodu. Prohlížíme jednotlivé sáčky se semínky, hledáme ty, které jsme si vybrali, ale domů většinou přineseme víc balíčků, než jsme si naplánovali.

Vyzkoušíme i internetový obchod

Pokud nemáme možnost jít do kamenného obchodu, nebo jsme snad nesehnali to, co bychom rádi pěstovali, pak lze ještě najít osvědčený internetový obchod. A najdeme jich již opravdu požehnaně. Věřte, že ani tady není výběr jednoduchý, protože nabídka je skutečně pestrá.
Například: https://www.semena.cz/ , https://osej.cz/ nebo třeba https://www.semo.cz/

Víme, co pěstujeme

Pod pojmem zelenina si představíme jednoleté či dvouleté rostliny, které nám nabízejí velké množství prospěšných látek, ať už vitamínů, minerálních látek, vláknin atd. Některé její druhy se využívají v gastronomii také jako koření nebo ve fytoterapii jako léčivky.

Zelenina nebo ovoce

U několika druhů jsou vědci na rozpacích, jde-li o zeleninu nebo ovoce. Jak se v tom potom mají vyznat zahrádkáři. Rozdíl mezi ovocem a zeleninou není totiž stále přesně definován.

  • Někdo tvrdí, že ovoce roste na stromech, keřích a polokeřích, ale zelenina u země.
  • Jiný je přesvědčen, že ovoce je na rozdíl od zeleniny sladké. Ale za správné to také nemůžeme považovat, protože některé druhy zeleniny chutnají sladce.
  • Anebo existuje tvrzení, že plody se semeny jsou ovoce, avšak kořeny, hlízy, bulvy nebo košťály jsou zelenina. (Kam potom ale zařadit například banán, ananas, rajčata, meloun…).
  • V běžném životě určitě pojmenování rozdílu mezi těmito rostlinami není důležité. Pěstitelům a spotřebitelům záleží především na chuti a zdravosti.

Jaká zelenina by tedy neměla na zahrádce chybět

Záleží vždycky jen na pěstiteli a jeho rozhodnutí, neboť ten docela určitě přihlíží na možnosti zahrádky i potřeby a chuť rodiny.
Může pěstovat zeleninu kořenovou, listovou, plodovou, košťálovou, cibulovou, luskoviny a další. Každá obohatí náš jídelníček, ať ji upravujeme tepelně nebo konzumujeme syrovou, jako hlavní pokrm i jako příloha.