zdroj Pixabay

JAK PĚSTOVAT LUŠTĚNINY

In Poradna, Zelenina by walsla

Proč bychom neměli pěstovat luštěniny? Jsou přece zdravé, chutné a regenerují půdu, a navíc zlepšují její strukturu. Ve světě se pěstuje velké množství druhů luštěnin, u nás jich zatím tolik není, ale jejich obliba v kuchyni i na zahrádce pomalu stoupá. Luštěniny obohacují půdu nejen o humus a dusík, ale svým většinou hustým porostem potlačují růst plevelů. Tím zlepšují úrodnost a fyzikální stav půdy. Jsou tedy dobrými předplodinami pro okopaniny a další náročné rostliny.

Jaké podmínky pro luštěniny potřebujeme

Teplota – nejmenší nároky mají hrách setý, hrách polní, vikve a bob. O něco větší teploty potřebují čočka, hrachor a vysloveně teplomilné jsou cizrna, sója a především fazole, ale nejvíce tepla potřebuje podzemnice olejná.
Půda – luštěninám vyhovuje půda středně těžká. V písčité půdě, pokud ji mít dostatek humusu a živin, mohou růst čočka, hrachor i cizrna. A bob či vikev potřebují půdu těžší, zásobené živinami i vláhou. Fazole vyžadují půdu nejkvalitnější.
Vláha – nejvíce ji potřebuje vlčí bob. Vikev, hrách i sója mají na vláhu (hlavně v době kvetení a nasazování lusků) střední nároky, nesnášejí však zamokření. Méně srážek postačí čočce, hrachoru, fazolím, ale nejodolnější proti suchu je cizrna.

Jak připravit půdu pro luštěniny

Protože luštěniny – luskoviny koření poměrně hluboko, potřebují na vyklíčení hodní půdní vláhy. Je tedy důležité půdu, kde budeme luštěniny pěstovat, připravit. Na podzim ji dobře propracujeme a bohatě zásobíme půdu živinami, zejména fosforem a draslíkem – úrodu luštěnina tak zvýšíme nejméně o třetinu. V předjaří, jakmile rozmrzne, její povrch urovnáme, aby se co nejvíce zachovala její zimní vláha.

Výsev

Půdu pak musíme až do výsevu udržovat kyprou a čistou, bez plevelu, který by mohl ještě malé klíčící rostlinky zahubit. Před vysazením semena luštěnin necháme cca 24 hodin ve vodě, aby dobře nabobtnaly – nejlépe klíčí při teplotě mezi 20 až 30 stupních Celsia.
Jarní výsev
Začínáme s jarním výsevem u luštěnin. V druhé polovině dubna vyséváme hrách a vikev, pak následuje čočka a bob, o něco později je to sója, cizrna a teprve po zmrzlících (v druhé polovině května) jsou to fazole a naposledy podzemnice olejná…

Nezapomeneme na hnojení

Spotřeba dusíku luštěniny je velká, ale pokud jsme půdu na podzim dobře připravili, postačí jen startovací hnojení před setím. Pozor – hnojení chlévskou mrvou není pro luštěniny vhodné, je naopak přímo škodlivé (stejně jako vápno). Je tedy lépe zvolit obohacený kompost.