zdroj Pixabay

ALOE VERA – PĚSTUJEME ZNÁMOU LÉČIVKU

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Aloe vera je jednou z nejstarších doma pěstovaných rostlin. Bez problémů nám může růst doma v květináči a můžeme si dopřát každý den pohled na dekorativní květinu. A navíc mít po ruce léčivý zázrak, který nám kdykoliv pomůže.

Aloe pochází z pouště

Ve své původní domovině, tedy v severní Africe, nebo třeba na Kanárských ostrovech roste aloe vera volně v přírodě. U nás je oblíbenou pokojovou rostlinou – jak dekorativní, tak i léčivou.
Aloe pravá (Aloe vera) se pěstovala už před mnoha tisíci lety, nejstarší důkazy o tom pocházejí ještě z dob raného Egypta, kde ji považovali za vynikající léčivku. Ceněna byla nejen u starých faraónů, ale také v tradiční čínské, indické či arabské medicíně. Její léčivé účinky už potvrdila i moderní medicína a dokázaly četné vědecké studie.

Doma by nám aloe neměla chybět

Aloi koupíme v téměř v každém zahrádkářství. Sehnat ji můžete i v květinářství či hobbymarketu, můžeme ji získat od přátel… Protože je aloe skutečně pouštní rostlinou, nepotřebuje ani u nás žádnou mimořádnou péči.

Při jejím pěstování je však důležité dodržet pár základních podmínek.

  • Pro aloi je důležité umístění – protože potřebuje slunce, umístíme ji nejlépe na okno směřující k jihu. Měli bychom ji však chránit před průvanem.
  • Pěstování aloe vera je úspěšné v dobře propustné zemině. Můžeme si koupit substrát pro pokojové rostliny či pro sukulenty, anebo si připravíme směs z kompostu, listové půdy a písku (v poměru 1: 1: 1).
  • Zalévání závisí na ročním období a také na místu, kde aloi pěstujeme. Obvykle však jedna zálivka v průběhu týdne zcela stačí. Má ráda sucho a několik dní bez zálivky jí vůbec nevadí. Voda a vlhkost vzduchu pro ni není důležitá. Pokud ji i náhodou několik týdnů nezalijeme, nic se neděje. Aloe je přece sukulent a v extrémních podmínkách vydrží bez vody i více měsíců. V zimě zálivku omezíme.
  • Měli bychom však dbát na dobrou drenáž, která zabrání přemokření rostliny.
  • Hnojení – v době vegetaci rostlinu přihnojíme minerálními hnojivy asi jednou za 14 dní.
  • Teplo – v létě ji musíme chránit před přílišným teplem, takže nejlepší je běžná pokojová teplota.
  • Pokud máme tu možnost, dáme aloi na letní pobyt. Od jara až do podzimu jí určitě prospěje letnění. Umístíme ji třeba na balkón, terasu, nebo na dvorek, měli bychom ji však chránit před přímým poledním sluncem a deštěm.
  • Přezimování – na zimu ji přemístíme na suché chladnější místo, nejlépe na chodbu nebo schodiště. Nemáme-li však jinou možnost, můžeme ji nechat celoročně i na jednom vhodném místě. V zimě vyhovuje rostlině teplota mezi 10 až 12 stupňů Celsia, nesmí klesnout pod 5 stupňů.
  • Pokud chceme, aby rostla pravidelně, rychle a její listy byly vždy připraveny k použití, je vhodné ji přesazovat jednou za rok, a to nejlépe na jaře nebo v létě. Nový květináč by měl být jen o něco málo větší.
  • Aloe se rozmnožují jak semeny, tak i řízky. Pro rozmnožování řezy je nejvhodnější léto. Výsev semen aloe vera provádíme na jaře v době, kdy teplota přesáhne 21 stupňů Celsia. Řízky odřízneme z dceřiné růžice, necháme je asi dny zaschnout a pak vysadíme.