zdroj Pixabay

ČERVENÝ KEŘÍKOVÝ RYBÍZ – ROVADA

In Ovoce, Poradna by walsla

Rybíz červený patří mezi oblíbené drobné ovoce – je to ovocný keř s malými bobulemi, které mají jemně nakyslou chuť. Rybíz se dobře pěstuje všude v oblastech mírného podnebného pásma, najdeme ho snad v každé zahrádce po celé naší republice.

Rybíz

Rybíz červený (Ribes rubrum) není třeba nijak zvlášť představovat. Pěstuje se červený, bílý nebo černý a v současnosti se můžeme na trhu setkat i s novinkou – sladkou růžovou odrůdou. Bobule chutnají čerstvé, zmražené, zavařené, někdo z nich vyrábí i výborné rybízové víno. Keř rybízu běžně dorůstá 1 až 2 metry. Nenápadné světlé žlutozelené květy v převislých hroznech se objevují na jaře od dubna do května.

Pěstování rybízu je opravdu snadné

Pěstování rybízu je opravdu snadné, zejména v dnešní době, když už jsou k dostání hybridní odrůdy, které jsou odolné proti plísním, houbovým onemocněním a škůdcům. Stačí si jen z nabízených odrůd vybrat a pak už se můžeme z chutných plodů těšit po mnoho let

Červená Rovada

Ribes rubrum Rovada je středně raná samosprašná odrůda z Německa. Dozrává v polovině července až začátkem srpna a délka třásní může být až 15 cm. Každoročně přináší mimořádně bohatou úrodu. Bobule mají chuťově šťavnatou harmonickou chuť, hodí se pro přímou konzumaci, můžeme je zavařovat i zamražovat.

Zkusme ho na zahrádce

  • Rybíz sázíme na jaře a na podzim, kontejnerované sazenice lze sázet celoročně, tedy až do zámrazu půdy. Pokud jsou kontejnery hodně prokořenělé, rozvolníme kořenový systém, aby se kořeny rozrůstaly do okolí.
  • Na výsadbu si připravíme jámy o velikosti cca 50 až 80 cm.
  • Stanoviště by mělo být světlé s dostatkem vláhy. Rybízový keř by neměl být vystaven prudkému slunečnímu záření.
  • Vhodná je půda středně těžká, propustná, bohatá na živiny (klasický zahradnický substrát). V lehké půdě je obzvlášť potřebná důkladná zálivka, protože kořeny rostou mělce pd povrchem a do šířky.
  • Po sklizni přihnojíme speciálním hnojivem na bobuloviny. Tím podpoříme tvorbu květů v následujícím roce. Další hnojení dopřejeme rybízům znovu na jaře.
  • Řez keřů by měl být pravidelný. Boční výhonky zkrátíme na 30 až 40 cm. Pokud je na rostlině velké množství bočních větví, je vhodnější odstranit celé výhonky, aby rostlina měla dostatek světla a vytvářela více ovoce. Zjara odstraňujeme staré a poškozené větve.
  • Na přezimování připravíme mulč – použijeme kompost nebo posekanou trávu a vytvoříme kolem kořenů rybízu souvislou vrstvu. Takový mulč jednak v zimě rostlinu ochrání před vyschnutím a jednak dodává mnoho potřebných živin. V prvních 2 až 3 letech pěstování se doporučuje chránit rostlinu před zimou vrstvou listí nebo chvojím, později u starších keřů není již tato ochrana nutná.