zdroj redakce

ČIRŮVKA MÁJOVKA JE VYNIKAJÍCÍ

In Poradna, Recepty by walsla

Houba májovka, jak název napovídá, roste právě během měsíce května – v tomto období nemusíme mít strach ze záměny. K růstu potřebuje teplo a vlhko. Májovka pak čeká, dokud se na jaře neoteplí. „Sklízet“ ji můžeme i na zahrádce. Nabízíme zajímavé recepty na ochutnání.

Májovku najdete i na zahrádce

Čirůvka májovka (Calocybe gambosa) je nejen jedlá, ale také výborná jarní houba z čeledi čirůvkovitých. Dokonce i zapřisáhlí odpůrci lupenatých druhů (k nimž májovka právě patří) ji sbírají, kulinářsky upravují a rádi konzumují. Samozřejmě, vždyť pokrmy z této čirůvky patří k těm nejchutnějším!
Objevují se již koncem dubna a pak v květnu – v parku i na louce, na okraji lesa i v sadu, a také ji můžeme najít na našich zahrádkách. Pokud si zapamatujeme, kde jsme ji našli, můžeme si tam pro ni zajít i příští roky.
K jejím charakteristickým znakům patří velmi husté lupeny a výrazná moučná vůně. Houba má bělavou nebo okrově nažloutlou barvu a v mládí se podobá hříbkům. Roste většinou v seskupení, kterému se také říkalo „čarodějné kruhy“.

Kulajda z májovek

Co budeme potřebovat
300 g májovek, 1 lžíce másla, cibule, 3 brambory, 3 natvrdo uvařená vajíčka, 250 ml kysané smetany, 1 litr zeleninového vývaru, 2 lžíce hladké nebo polohrubé mouky, sůl, kmín, citronová šťáva a čerstvý kopr ze zahrádky
Jak na to
Oloupanou cibuli nakrájíme na jemno a necháme zpěnit na másle. Přihodíme očištěné, nakrájené májovky, promícháme, přidáme nakrájené brambory, znovu promícháme a zalijeme zeleninovým vývarem. Ochutíme kmínem a vaříme, dokud brambory nezměknou. V kysané smetaně rozkvedláme mouku a přilijeme k polévce. Krátce povaříme, osolíme, přidáme nasekaný kopr, citronovou šťávu a nakrájená vařená vajíčka.

Omáčka z májovek

Z májovek můžeme připravit i omáčky – májovou svíčkovou, májovky nadivoko, základní omáčku…
Co budeme potřebovat
250 g májovek, 1 cibule, 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, půl litru vývaru (můžeme použít i vývar například z masoxu), pepř, sůl
Jak na to
Na lžíci másla jemně podusíme nakrájenou cibuli a přidáme nakrájené májovky. Z druhé poloviny másla a mouky připravíme jíšku a hotovou přidáme k vývaru. Povaříme a přidáme podušené májovky. Ochutíme solí a pepřem a ještě chvilku vaříme. Podáváme s knedlíkem nebo s noky. Omáčka je výborná s vařeným vejcem nebo s hovězím masem (dušeným i vařeným).

Májovku můžeme i sušit

Májovky se dobře suší, ale můžeme je i naložit do octa nebo do olivového oleje. Hodí se pak k rybám i k drůbeži.